239-LEE-VOTE (533-8683) • Office Hours: M - F 8:30a.m. - 5:00p.m.
Our mission is to deliver superior election services to the voters of Lee County.

Elected Officials


Last updated 5/18/2018

The color key below indicates the election year for a specific office. This list is updated regularly. We suggest that you visit this page often in order to view the most current list of elected and appointed office holders for Lee County, Florida at the federal, state, district, multi-county, county and special district level.

 

 2018
Offices
 2019
Offices
 2020
Offices
 2021
Offices
 2022
Offices

FEDERAL OFFICES


PRESIDENT AND VICE PRESIDENT

OFFICE

YEARS

OFFICE HOLDER

PARTY

TERM

LOCATE

PRESIDENT

202-456-1111 OR 202-456-1414

www.whitehouse.gov

 

4

DONALD J TRUMP

REP

2016-2020

THE WHITE HOUSE

1600 PENNSYLVANIA AVE

WASHINGTON DC 20500

VICE PRESIDENT

202-456-1111 OR 202-456-1414

www.whitehouse.gov

 

4

MICHAEL R PENCE

REP

2016-2020

THE WHITE HOUSE

1600 PENNSYLVANIA AVE

WASHINGTON DC 20500

 

FEDERAL CABINET OFFICES



OFFICE

LOCATE

CHIEF OF STAFF

202-456-1111 OR 202-456-1414

www.whitehouse.gov

THE WHITE HOUSE

1600 PENNSYLVANIA AVE

WASHINGTON DC 20500

COUNCIL OF ECONOMIC ADVISORS

202-456-1111 OR 202-456-1414

http://www.whitehouse.gov/administration/eop/cea/

THE WHITE HOUSE

1600 PENNSYLVANIA AVE

WASHINGTON DC 205

DEPARTMENT OF AGRICULTURE

202-720-2791

www.usda.gov

1400 INDEPENDENCE AVE SW

WASHINGTON DC 20250

DEPARTMENT OF COMMERCE

202-482-2000

www.commerce.gov

1401 CONSTITUTION AVE NW

WASHINGTON DC 20230

DEPARTMENT OF DEFENSE

703-703-571-3343

www.defense.gov

1400 DEFENSE PENTAGON

WASHINGTON DC 20301

DEPARTMENT OF THE INTERIOR

202-208-3100

www.doi.gov

1849 C ST N W

WASHINGTON DC 20240

DEPARTMENT OF JUSTICE

202-514-2000

www.justice.gov

950 PENNSYLVANIA AVE NW

WASHINGTON DC 20530

DEPARTMENT OF LABOR

1-866-487-2365

www.dol.gov

FRANCES PERKINS BUILDING

200 CONSTITUTION AVE NW

WASHINGTON DC 20210

DEPARTMENT OF EDUCATION

1-800-872-5327

www.ed.gov

400 MARYLAND AVE SW #7E-247

WASHINGTON DC 20202

DEPARTMENT OF ENERGY

1-800-342-5603

www.energy.gov

1000 INDEPENDENCE AVE SW

WASHINGTON DC 20585

DEPARTMENT OF HEALTH & HUMAN SERVICES

1-877-696-6775

www.hhs.gov

200 INDEPENDENCE AVE SW

WASHINGTON DC 20201

DEPARTMENT OF HOMELAND SECURITY

202-282-8000

www.dhs.gov

US DEPT OF HOMELAND SECURITY

WASHINGTON DC 20528

 

DEPARTMENT OF HOUSING & URBAN DEVELOPMENT

202-708-1112

www.hud.gov

451 7TH ST SW

WASHINGTON DC 20410

DEPARTMENT OF STATE

202-647-4000

www.state.gov

2201 C ST NW

WASHINGTON DC 20520

DEPARTMENT OF TRANSPORTATION

855-368-4200

www.dot.gov

1200 NEW JERSEY AVE SE

WASHINGTON DC 20590

DEPARTMENT OF THE TREASURY

202-622-2000

www.treasury.gov

OFFICE OF PUBLIC CORRESPONDENCE

1500 PENNSYLVANIA AVE NW

WASHINGTON DC 20220

OFFICE OF MANAGEMENT AND BUDGET

202-395-3080

www.whitehouse.gov/omb

725 17TH ST NW

WASHINGTON DC 20503

DEPARTMENT OF VETERANS AFFAIRS

1-800-827-1000

www.va.gov

810 VERMONT AVE NW

WASHINGTON DC 20420

UNITED STATES ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCY

202-272-0167

www.epa.gov

ARIEL RIOS BLDG

1200 PENNSYLVANIA AVE NW

WASHINGTON DC 20460

UNITED STATES TRADE REPRESENTATIVE

202-395-7360

www.ustr.gov

600 17TH ST NW

WASHINGTON DC 20508

 

OTHER FEDERAL AGENCIES

OFFICE

LOCATE

FEDERAL EMERGENCY MANAGEMENT AGENCY

1-800-621-3362 OR 202-646-2500

www.fema.gov

FEMA

US DEPARTMENT OF HOMELAND SECURITY

500 C STREET SW

WASHINGTON DC 20472

OFFICE OF NATIONAL DRUG CONTROL POLICY

1-800-666-3332

www.whitehousedrugpolicy.gov

P O BOX 6000

ROCKVILLE MD 20849-6000

UNITED STATES AMBASSADOR TO THE UNITED NATIONS

212-415-4062

www.usunnewyork.usmission.gov

PRESS AND PUBLIC DIPLOMACY SECTION

UNITED STATES MISSION TO

THE UNITED NATIONS

799 UNITED NATIONS PLAZA

NEW YORK NY 10017

UNITED STATES CENSUS BUREAU

1-800-923-8282

www.census.gov

4600 SILVER HILL RD

WASHINGTON DC 20233

UNITED STATES CITIZENSHIP AND IMMIGRATION SERVICES

1-800-375-5283

www.uscis.gov

CALL NATIONAL SERVICE LINE TOLL FREE FOR

NEAREST SERVICE CENTER

UNITED STATES COAST GUARD

202-372-4411

www.uscg.mil

2100 2ND ST SW

S TOP 7000

WASHINGTON DC 20593

 

FEDERAL OFFICES - STATE OF FLORIDA


Term for United States Representative in Congress is 2 years.  Term for United States Senator is 6 years.

OFFICE

YEARS

OFFICE HOLDER

PARTY

TERM

LOCATE (MAILING ADDRESS)

UNITED STATES SENATOR

www.senate.gov

6

BILL NELSON

202-224-5274

DEM

2012-2018

716 HART SENATE OFFICE BLDG

WASHINGTON DC 20510

ADDITIONAL OFFICE LOCATIONS FOR

UNITED STATES SENATOR BILL NELSON

US COURTHOUSE ANNEX

850-942-8415

111 N ADAMS ST

TALLAHASSEE FL 32301

JUSTICE CENTER ANNEX BLDG

239-334-7760

2000 MAIN ST #801

FORT MYERS FL 33901

UNITED STATES SENATOR

www.senate.gov

6

MARCO RUBIO

202-224-3041

REP

2016-2022

SENATE OFFICE BLDG

WASHINGTON DC 20510

ADDITIONAL OFFICE LOCATIONS FOR

UNITED STATES SENATOR MARCO RUBIO

TALLAHASSEE OFFICE

850-599-9100

402 SOUTH MONROE ST STE #2105-E

TALLAHASSEE FL 32399

NAPLES OFFICE

407-254-2573

3299 E TAMIAMI TRL STE #106

NAPLES FL 34112

OFFICE

YEARS

OFFICE HOLDER

PARTY

TERM

LOCATE (MAILING ADDRESS)

UNITED STATES

REPRESENTATIVE IN CONGRESS DISTRICT 17

www.house.gov

2

THOMAS J ROONEY

202-225-5792

REP

2016-2018

221 CANNON HOUSE OFFICE BLDG

WASHINGTON DC 20515

ADDITIONAL OFFICE LOCATION FOR UNITED STATES REPRESENTATIVE THOMAS J. ROONEY

PUNTA GORDA OFFICE

941-575-9101

226 TAYLOR ST STE 230

PUNTA GORDA FL 33950

OFFICE

YEARS

OFFICE HOLDER

PARTY

TERM

LOCATE (MAILING ADDRESS)

UNITED STATES

REPRESENTATIVE IN CONGRESS DISTRICT 19

www.house.gov

2

FRANCIS ROONEY

202-225-2536

REP

2016-2018

1123 LONGWORTH HOUSE OFFICE BLDG

WASHINGTON DC 20515

ADDITIONAL OFFICE LOCATION FOR UNITED STATES REPRESENTATIVE FRANCIS ROONEY

CAPE CORAL OFFICE

239-573-5837

804 NICHOLAS PKY E STE 1

CAPE CORAL FL 33990

 


STATE OF FLORIDA

GOVERNOR AND CABINET

www.myflorida.com

OFFICE

YEARS

OFFICE HOLDER

PARTY

TERM

LOCATE (MAILING ADDRESS)

GOVERNOR

www.flgov.com

 

4

RICK SCOTT

850-488-7146

REP

2014-2018

OFFICE OF THE GOVERNOR

THE CAPITOL

400 S MONROE ST

TALLAHASSEE FL 32399

LIEUTENANT GOVERNOR

www.flgov.com

 

4

CARLOS LOPEZ-CANTERA

850-717-9331

 

REP

SELECTED BY GOVERNOR AS RUNNING MATE

OFFICE OF THE GOVERNOR

THE CAPITOL

400 S MONROE ST

TALLAHASSEE FL 32399

ATTORNEY GENERAL

www.myfloridalegal.com

 

4

PAM BONDI

850-414-3300

Florida Toll Free

1-866-966-7226

 

REP

2014-2018

OFFICE OF THE ATTORNEY GENERAL

STATE OF FLORIA

THE CAPITOL PL-01

TALLAHASSEE FL 32399

CHIEF FINANCIAL OFFICER

www.myfloridacfo.com

4

JEFF ATWATER

Florida Toll Free

1-877-693-5236

REP

2014-2018

FLORIDA DEPT OF FINANCIAL SVC

200 E GAINES ST

TALLAHASSEE FL 32399

COMMISSIONER OF AGRICULTURE

www.freshfromflorida.com

4

ADAM PUTNAM

850-488-3022

 

REP

2014-2018

FLORIDA DEPT OF AGRICULTURE AND CONSUMER SUERVICES

THE CAPITOL

TALLAHASSEE FL 32399

COMMISSIONER OF EDUCATION

www.fldoe.org

APPOINTED

 

PAM STEWART

850-245-0505

 

N/A

 

APPOINTED

TURLINGTON BLDG STE 1514

325 W GAINES ST

TALLAHASSEE FL 32399

SECRETARY OF STATE

www.dos.state.fl.us

APPOINTED

KEN DETZNER

850-245-6500

General Assistance Hotline

Florida Toll Free

1-866-693-6748

N/A

APPOINTED

FLORIDA DEPARTMENT OF STATE

R A GRAY BLDG

500 S BRONOUGH ST

TALLAHASSEE FL 32399

 

 

FLORIDA HOUSE OF REPRESENTATIVES - LEE COUNTY

OFFICE

YEARS

OFFICE HOLDER

PARTY

TERM

LOCATE (MAILING ADDRESS)

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 76

(Lee County Only)

2

 

 

RAY RODRIGUES

850-717-5076

www.leg.state.fl.us

REP

2016-2018

 

1302 THE CAPITOL

402 S MONROE ST

TALLAHASSEE FL 32399

 

 

RAY RODRIGUES

239-433-6501

www.leg.state.fl.us

 

 

17595 S TAMIAMI TRL #218

FORT MYERS FL 33908

STATE REPRESENTATIVE

DISTRICT 77

(Lee County Only)

2

DANE EAGLE

850-717-5077

www.leg.state.fl.us

REP

2016-2018

 

1302 THE CAPITOL

402 S MONROE ST

TALLAHASSEE FL 32399

 

 

DANE EAGLE

239-772-1291

www.leg.state.fl.us

 

 

1039 S E 9TH PL #310

CAPE CORAL FL 33990

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 78

(Lee County Only)

2

HEATHER FITZENHAGEN

850-717-5078

www.leg.state.fl.us

REP

2016-2018

 

1302 THE CAPITOL

402 S MONROE ST

TALLAHASSEE FL 32399

 

 

HEATHER FITZENHAGEN

239-533-2440

www.leg.state.fl.us

 

 

OLD COURTHOUSE

2120 MAIN ST #208

FORT MYERS FL 33901

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 79

(Lee County Only)

2

MATT CALDWELL

850-717-5079

www.leg.state.fl.us

REP

2016-2018

 

201 HOUSE OFFICE BLDG

402 S MONROE ST

TALLAHASSEE FL 32399

 

 

MATT CALDWELL

239-694-0161

www.leg.state.fl.us

 

 

15191 HOMESTEAD RD BLDG A

LEHIGH ACRES FL 33971


  FLORIDA STATE SENATE

LEGISLATIVE REDISTRICTING AND RENUMBERING

EFFECTIVE FOR THE 2018 ELECTION CYCLE

 

All of Florida’s state Senate seats were up for re‐election in 2016. Between 2012 and 2015, legislatively enacted state Senate maps were repeatedly challenged in Florida courts. In December, 2015, the Florida Supreme Court and Second Judicial Circuit Court in Leon County ordered new state Senate redistricting plans.

During the legal proceedings for the state Senate districts, the Courts further ordered the Legislature to renumber, at random, the districts in this plan.  In 2016, Lee County’s Senate districts, became 26, 27 and 28.

In accordance with Article 3, Section 15 of the Florida Constitution and due to 2012‐2015 redistricting litigation and required district renumbering, in order to allow for staggered terms, odd‐numbered Senate districts in a presidential election year have a 4‐year term; even‐numbered senate districts have a 2‐year term. In the 2018 election cycle, even‐numbered Senate districts will appear on the ballot and have 4‐year terms.

  

FLORIDA STATE SENATORS - LEE COUNTY

OFFICE

YEARS

OFFICE HOLDER

PARTY

TERM

LOCATE (MAILING ADDRESS)

STATE SENATOR

DISTRICT 26

2

DENISE GRIMSLEY

850-487-5026

www.leg.state.fl.us

REP

2016-2018

306 SENATE OFFICE BLDG

404 S MONROE ST

TALLAHASSEE FL 32399

Portions of Polk, Hardee, DeSoto and Glades Counties

 

DENISE GRIMSLEY

863-386-6016

www.leg.state.fl.us

 

 

205 SOUTH COMMERCE AVE #A

SEBRING FL 33870

STATE SENATOR

DISTRICT 27

4

LIZBETH BENACQUISTO

850-487-5027

www.leg.state.fl.us

REP

2016-2020

326 SENATE OFFICE BLDG

404 S MONROE ST

TALLAHASSEE FL 32399

Lee County

 

LIZBETH BENACQUISTO

239-338-2570

www.leg.state.fl.us

 

 

2310 FIRST STREET #305

FORT MYERS FL 33901

STATE SENATOR

DISTRICT 28

2

KATHLEEN PASSIDOMO

850-487-5028

www.leg.state.fl.us

REP

2016-2018

330 SENATE OFFICE BLDG

404 S MONROE ST

TALLAHASSEE FL 32399

Portions of Lee, Hendry and Collier Counties

 

KATHLEEN PASSIDOMO

239-417-6205

www.leg.state.fl.us

 

 

3299 EAST TAMIAMI TRAIL #203

NAPLES FL 34112

 

CONSTITUTIONAL OFFICES

 

CONSTITUTIONAL OFFICES - LEE COUNTY

OFFICE

YEARS

OFFICE HOLDER

PARTY

TERM

LOCATE (MAILING ADDRESS)

CLERK OF COURT

www.leeclerk.org

4

LINDA DOGGETT

239-533-5000

 

REP

2016-2020

LEE COUNTY CLERK OF THE CIRCUIT COURT

LEE COUNTY JUSTICE CENTER

1700 MONROE ST 2ND FLR

FORT MYERS FL 33901

MAILING ADDRESS:

P O BOX 2469

FORT MYERS FL 33902

PROPERTY APPRAISER

www.leepa.org

4

KENNETH M WILKINSON

239-533-6100

 

REP

2016-2020

LEE COUNTY PROPERTY APPRAISER

MELVIN MORGAN CONSTITUTIONAL COMPLEX

2480 THOMPSON ST, 4TH FLR

FORT MYERS FL 33901

MAILING ADDRESS:

P O BOX 1546

FORT MYERS FL 33902

PUBLIC DEFENDER

20TH JUDICIAL CIRCUIT

www.pd.cjis20.org

4

KATHY SMITH

239-533-2911

 

REP

2014-2018

LEE COUNTY PUBLIC DEFENDER’S OFFICE

LEE COUNTY JUSTICE CENTER

1700 MONROE STREET

FORT MYERS FL 33901

MAILING ADDRESS:

P O DRAWER 1980

FORT MYERS FL 33902

SHERIFF

www.sheriffleefl.org

4

MIKE SCOTT

239-477-1000

 

REP

2016-2020

LEE COUNTY OFFICE OF THE SHERIFF

PHYSICAL AND MAILING ADDRESS:

14750 SIX MILE CYPRESS PKY

FORT MYERS FL 33912

STATE ATTORNEY

20TH JUDICIAL CIRCUIT

www.sao.cjis20.org

4

STEVE RUSSELL

239-533-1000

REP

2014-2018

LEE COUNTY STATE ATTORNEY’S OFFICE

LEE COUNTY JUSTICE CENTER [COMPLEX]

2000 MAIN STREET, 6TH FLR

FORT MYERS FL 33901

MAILING ADDRESS:

P O BOX 399

FORT MYERS FL 33902

SUPERVISOR OF ELECTIONS

www.lee.vote

4

TOMMY DOYLE

239-533-8683

 

NON

2016-2020

LEE COUNTY SUPERVISOR OF ELECTIONS

MELVIN MORGAN CONSTITUTIONAL COMPLEX

2480 THOMPSON ST, 3RD FLR

FORT MYERS FL 33901

MAILING ADDRESS:

P O BOX 2545

FORT MYERS FL 33902

TAX COLLECTOR

www.leetc.com

4

LARRY HART

239-533-6000

 

REP

2016-2020

LEE COUNTY TAX COLLECTOR

MELVIN MORGAN CONSTITUTIONAL COMPLEX

2480 THOMPSON ST 4TH FLR

FORT MYERS FL 33901

MAILING ADDRESS:

P O BOX 850

FORT MYERS FL 33902


COUNTY COMMISSION

 

BOARD OF COUNTY COMMISSIONERS - LEE COUNTY

 

 

OLD LEE COUNTY COURTHOUSE

2120 MAIN STREET

FORT MYERS, FLORIDA 33901

239-533-2259

MAILING ADDRESS:

P O BOX 398

FORT MYERS FL 33902

www.leegov.com/bocc

 

Lee County Commission Chairman and Vice Chairman selected each November.

OFFICE

YEARS

OFFICE HOLDER

PARTY

TERM

DISTRICT 1

Dist1@leegov.com

4

JOHN MANNING

239-533-2224

REP

2016-2020

DISTRICT 2(Chairman)

Dist2@leegov.com

4

CECIL PENDERGRASS

239-533-2227

REP

2014-2018

DISTRICT 3(Vice Chairman)

Dist3@leegov.com

4

LARRY KIKER

239-533-2223

REP

2016-2020

DISTRICT 4

Dist4@leegov.com

4

BRIAN HAMMAN

239-533-2226

REP

2014-2018

DISTRICT 5

Dist5@leegov.com

4

FRANK MANN

239-533-2225

REP

2016-2020

 

SCHOOL DISTRICT OF LEE COUNTY

2855 COLONIAL BOULEVARD

FORT MYERS FL  33966

239-334-1102

www.leeschools.net

CONTACT BOARD MEMBERS AT 239-337-8303 OR 239-337-8304

Lee County School Board Chairman and Vice Chairman selected each November.  Board members are non-partisan office holders.

OFFICE

YEARS

OFFICE HOLDER

TERM

DISTRICT 1(Chairman)

MaryBF@leeschools.net

4

MARY FISCHER

2014-2018

DISTRICT 2

MelisaWG@leeschools.net

4

MELISA W GIOVANNELLI

2016-2020

DISTRICT 3

ChrisNP@leeschools.net

4

CHRIS PATRICCA

2016-2020

DISTRICT 4

StevenKT@leeschools.net

4

STEPHEN TEUBER

2014-2018

DISTRICT 5

PamelaHL@leeschools.net

4

PAM LARIVIERE

2014-2018

DISTRICT 6 - AT-LARGE (Vice Chairman)

JaneEK@leeschools.net

2

JANE KUCKEL

2016-2018

DISTRICT 7 - AT-LARGE

CathleenOM@leeschools.net

4

CATHLEEN MORGAN

2016-2020

School Board Districts 6 and 7 are at-large county-wide districts. In 2016, District 6 will be a 2-year term and District 7 will be a 4-year term.

 

JUDICIAL OFFICES

 

UNITED STATES SUPREME COURT JUSTICES

MAILING ADDRESS:

PUBLIC INFORMATION OFFICER

SUPREME COURT OF THE UNITED STATES

WASHINGTON, DC 20543

VISITOR CALL CENTER:

202-479-3211

www.supremecourtus.gov

The Members of the Supreme Court are appointed by the President subject to the approval of the Senate.  To ensure an independent Judiciary and to protect judges from partisan pressures, the Constitution provides that judges serve during “Good Behavior”, which has generally meant justices serve for life terms.  To further assure their independence, the Constitution provides that judges salaries may not be diminished while they are in office.  The Constitution of the United States of America provides that there shall be 9 justices.  For a complete biography of justices visit:

 www.supremecourtus.gov

Justices are non-partisan office holders.

CURRENT JUSTICES

TOOK OFFICE

SAMUEL ANTHONY ALITO JR

2006

STEPHEN GERAL BREYER

1994

RUTH BADER GINSBURG

1993

ELENA KAGAN

2010

ANTHONY MCLEOD KENNEDY

1988

JOHN GLOVER ROBERTS JR (Chief Justice)

2005

SONIA MARIA SOTOMAYOR

2009

CLARENCE THOMAS

1991

NEIL GORSUCH

2017


FLORIDA SUPREME COURT JUSTICES

 

SUPREME COURT OF FLORIDA

500 SOUTH DUVAL ST

TALLAHASSEE  FL  32399-1925

850-488-0125 (OFFICE OF THE CLERK)

www.floridasupremecourt.org

 Term for Florida Supreme Court Justice is 6 years upon successful “Merit Retention”.  Justices are non-partisan office holders.

Whenever a vacancy occurs in a judicial office to which election for retention applies, the governor shall fill the vacancy by appointing for a term ending on the first Tuesday after the first Monday in January of the year following the next general election occurring at least one year after the date of appointment.  An election will then be held to fill that judicial office for the term of the office beginning at the end of the appointed term.

 

YEARS

OFFICE HOLDER

TERM

1.

6

CHARLES T CANADY

2016-2022

2.

6

JORGE LABARGA (Chief Justice)

2016-2022

3.

6

R FRED LEWIS

2012-2018

4.

6

BARBARA J PARIENTE

2012-2018

5.

6

C. ALAN LAWSON

2016-2018

6.

6

RICKY POLSTON

2016-2022

7.

6

PEGGY A QUINCE

2012-2018

12-16-16 C. Alan Lawson appointed by Governor Rick Scott to succeed retiring Justice James E. C. Perry.

2016 Election Cycle - James E. C. Perry mandatory retirement 2017.  Justice Perry chose not to run because of the mandatory age requirement, which would require him to retire a few months after the November 8, 2016 General Election.  Vacancy to be filled by gubernatorial appointment.

 

SECOND DISTRICT COURT OF APPEAL JUDGES - LEE COUNTY

THE SECOND DISTRICT COURT OF APPEAL INCLUDES THE FOLLOWING JUDICIAL CIRCUITS:

6TH, 10TH, 12TH, 13TH, AND 20TH JUDICIAL CIRCUITS

www.flcourts.org

HEADQUARTERS—LAKELAND

811 EAST MAIN STREET

LAKELAND FL 33801

(MAIL) P.O. BOX 327, LAKELAND FL 33802

863-499-2290

TAMPA BRANCH

1700 NORTH TAMPA ST #300

TAMPA FL 33602

813-272-3430

 

 

Term for Florida Appellate Court Judge is 6 years upon successful “Merit Retention”.  Judges are non-partisan office holders.

Whenever a vacancy occurs in a judicial office to which election for retention applies, the governor shall fill the vacancy by appointing for a term ending on the first Tuesday after the first Monday in January of the year following the next general election occurring at least one year after the date of appointment.  An election will then be held to fill that judicial office for the term of the office beginning at the end of the appointed term.

 

YEARS

OFFICE HOLDER

TERM

1.

6

JOHN L. BADALAMENTI

2016-2022

2.

6

ANTHONY K BLACK

2012-2018

3.

6

DARRYL C CASANUEVA

2012-2018

4.

6

MARVA L. CRENSHAW

2016-2022

5.

6

PATRICIA J KELLY

2016-2022

6.

6

NELLY N KHOUZAM

2016-2022

7.

6

EDWARD LaROSE

2012-2018

8.

6

MATTHEW C LUCAS

2016-2022

9.

6

ROBERT JAMES MORRIS JR

2016-2022

10.

6

STEVAN T NORTHCUTT

2016-2022

11.

6

SAMUEL J SALARIO

2016-2022

12.

6

MORRIS SILBERMAN

2014-2020

13.

6

DANIEL H SLEET

2014-2020

14.

6

CRAIG C VILLANTI (Chief Judge)

2016-2022

15.

6

DOUGLAS A WALLACE

2016-2022

16.

6

SUSAN ROTHSTEIN-YOUAKIM

2016-2018

Susan Rothstein-Youakim appointed 05-26-16 by Governor Rick Scott to replace former Judge Chris Altenbernd who retired 03-31-16.

Chris W. Altenbernd retired 03-31-16.


COUNTY COURT JUDGES - LEE COUNTY


LEE COUNTY JUSTICE CENTER

COURT ADMINISTRATION

1700 MONROE ST

FORT MYERS FL 33901

CALL CENTER:

239-533-1700

www.flcourts.org


Term for elected Lee County Court Judge is 6 years.  Judges are non-partisan office holders.

The governor shall fill each vacancy on a circuit court or on a county court, where the judges are elected by a majority vote of the electors, by appointing for a term ending on the first Tuesday after the first Monday in January of the year following the next primary and general election occurring at least one year after the date of appointment.  An election will then be held to fill that judicial office for the term of the office beginning at the end of the appointed term.

OFFICE

YEARS

OFFICE HOLDER

TERM

COUNTY JUDGE GR 1

6

ZACHARY GILL

2012-2018

COUNTY JUDGE GR 2

6

JAMES R ADAMS

2012-2018

COUNTY JUDGE GR 3

6

DEVIN GEORGE

2016-2018

COUNTY JUDGE GR 4

6

ARCHIE B HAYWARD JR

2016-2022

COUNTY JUDGE GR 5

6

HOWARD ANDREW SWETT

2014-2020

COUNTY JUDGE GR 6

6

JOSEPHINE GAGLIARDI

2014-2020

COUNTY JUDGE GR 7

6

MARIA E GONZALEZ

2012-2018

COUNTY JUDGE GR 8

6

TARA PASCOTTO PALUCK

2012-2018

Group 1-Zachary Gill appointed by Governor Rick Scott on 06-24-16. Original Term (2012-2018) New Term (2016-2018)

Group 1-Leigh Frizzell Hayes resignation effective 03-31-16.

Group 3-Devin George appointed by Governor Rick Scott 02-05-16.  Original Term (2010-2016) New Term (2016-2018)

Group 3-Frank Mann, Jr. resignation effective 09-30-15.

 

TWENTIETH JUDICIAL CIRCUIT JUDGES

THE TWENTIETH JUDICIAL CIRCUIT INCLUDES THE FOLLOWING COUNTIES:

CHARLOTTE, COLLIER, GLADES, HENDRY AND LEE

LEE COUNTY JUSTICE CENTER

COURT ADMINISTRATION

1700 MONROE ST

FORT MYERS FL 33901

CALL CENTER:

239-533-1700

www.flcourts.org

 

Term for Florida Circuit Court Judge is 6 years.  Judges are non-partisan office holders.

The governor shall fill each vacancy on a circuit court or on a county court, where the judges are elected by a majority vote of the electors, by appointing for a term ending on the first Tuesday after the first Monday in January of the year following the next primary and general election occurring at least one year after the date of appointment.  An election will then be held to fill that judicial office for the term of the office beginning at the end of the appointed term.

OFFICE

YEARS

OFFICE HOLDER

TERM

CIRCUIT JGE GR 1

6

JOHN E DURYEA JR

2012-2018

CIRCUIT JGE GR 2

6

FRANK PORTER

2012-2018

CIRCUIT JGE GR 3

6

MARY EVANS

2014-2020

CIRCUIT JGE GR 4

6

CHRISTINE H GREIDER

2014-2020

CIRCUIT JGE GR 5

6

GEOFFREY GENTILE

2016-2018

CIRCUIT JGE GR 6

6

HUGH D HAYES

2014-2020

CIRCUIT JGE GR 7

6

JAMES R SHENKO

2016-2022

CIRCUIT JGE GR 8

6

FREDERICK HARDT

2012-2018

CIRCUIT JGE GR 9

6

MARGARET O STEINBECK

2012-2018

CIRCUIT JGE GR 10

6

NICK THOMPSON

2016-2022

CIRCUIT JGE GR 11

2

DONALD HERBERT MASON

2014-2020

CIRCUIT JGE GR 12

6

VACANT

2016-2022

CIRCUIT JGE GR 13

6

RAMIRO MANALICH

2016-2022

CIRCUIT JGE GR 14

6

BRUCE KYLE

2012-2018

CIRCUIT JGE GR 15

6

ALANE C LABODA

2016-2022

CIRCUIT JGE GR 16

2

AMY HAWTHORNE

2014-2020

CIRCUIT JGE GR 17

6

LEIGH FRIZZELL HAYES

2016-2018

CIRCUIT JGE GR 18

6

JOE FOSTER

2012-2018

CIRCUIT JGE GR 19

6

JAMES SLOAN

2016-2022

CIRCUIT JGE GR 20

6

JOHN S CARLIN

2014-2020

CIRCUIT JGE GR 21

6

G KEITH CARY

2014-2020

CIRCUIT JGE GR 22

6

LAUREN L BRODIE

2016-2022

CIRCUIT JGE GR 23

6

LEE ANN SCHREIBER

2012-2018

CIRCUIT JGE GR 24

6

ROBERT BRANNING

2016-2022

CIRCUIT JGE GR 25

6

MICHAEL T MCHUGH (Chief Judge)

2014-2020

CIRCUIT JGE GR 26

6

LISA PORTER

2012-2018

CIRCUIT JGE GR 27

6

JOSEPH C FULLER JR

2012-2018

CIRCUIT JGE GR 28

6

ELIZABETH VANARSDALE KRIER

2012-2018

CIRCUIT JGE GR 29

6

GEORGE RICHARDS

2012-2018

CIRCUIT JGE GR 30

6

ELISABETH ADAMS

2012-2018

CIRCUIT JGE GR 31

6

KEITH R KYLE

2012-2018

Group 12-Resignation effection 02-13-18 for Jay B. Rosman.  Governor to appoint to fill vacancy until next election.

Group 5-Resignation effective 03-31-16 for Cynthia A. Pivacek.  Geoffrey Gentile appointed 02-05-16.  Original Term (2012-2018) New Term (2016-2018)

Group 17-Resignation effective 03-31-16 for R. Thomas Corbin.  Leigh Frizzell Hayes appointed 04-01-16.  Original Term (2012-2018) New Term (2016-2018)

 

MUNICIPALITIES


CITY OF BONITA SPRINGS

9101 BONITA BEACH RD

BONITA SPRINGS FL 34135

239-949-6262

www.cityofbonitasprings.org

A vacancy shall be filled in accordance with the municipal charter.  Municipal officers are non-partisan office holders.

OFFICE

YEARS

OFFICE HOLDER

TERM

MAYOR

4

PETER SIMMONS

2016-2020

COUNCIL DISTRICT 1

4

AMY BURNS QUAREMBA

2018-2022

COUNCIL DISTRICT 2

4

GREGORY L DEWITT

2016-2020

COUNCIL DISTRICT 3

4

LAURA E CARR

2018-2022

COUNCIL DISTRICT 4

4

PETER OFLINN

2016-2020

COUNCIL DISTRICT 5

4

MICHAEL S GIBSON JR

2018-2022

COUNCIL DISTRICT 6

4

FRED FORBES

2016-2020

 

CITY OF CAPE CORAL

1015 CULTURAL PKY

CAPE CORAL FL 33990

239-574-0417

MAILING ADDRESS:

P O BOX 150027

CAPE CORAL FL 33915

www.capecoral.net

A vacancy shall be filled in accordance with the municipal charter.  Municipal officers are non-partisan office holders.

OFFICE

YEARS

OFFICE HOLDER

TERM

MAYOR

4

JOE COVIELLO

2017-2021

COUNCIL DISTRICT 1

4

JOHN GUNTER

2017-2021

COUNCIL DISTRICT 2

4

JOHN M CARIOSCIA SR

2015-2019

COUNCIL DISTRICT 3

4

MARILYN STOUT

2015-2019

COUNCIL DISTRICT 4

4

JENNIFER NELSON

2017-2021

COUNCIL DISTRICT 5

4

DAVE STOKES

2017-2021

COUNCIL DISTRICT 6

4

RICK WILLIAMS

2017-2021

COUNCIL DISTRICT 7

4

JESSICA COSDEN

2015-2019

District 5-Danne Puleio appointed by council 09-18-17 to serve until 2017.


CITY OF FORT MYERS

2200 SECOND ST

FORT MYERS FL 33901

239-321-7020 (MAYOR’S OFFICE)

239-321-7035 (CLERK’S OFFICE)

MAILING ADDRESS:

P O BOX 2217

FORT MYERS FL 33902

www.cityftmyers.com

A vacancy shall be filled in accordance with the municipal charter.  Municipal officers are non-partisan office holders.

OFFICE

YEARS

OFFICE HOLDER

TERM

MAYOR

4

RANDY HENDERSON JR

2017-2021

CITY WARD 1

4

TERESA WATKINS BROWN

2017-2021

CITY WARD 2

4

JOHNNY W STREETS JR

2015-2019

CITY WARD 3

4

TEROLYN P WATSON

2017-2021

CITY WARD 4

4

LISTON BOCHETTE

2018

CITY WARD 5

4

FORREST BANKS

2017-2021

CITY WARD 6

4

GAIL ANTHONY

2015-2019

Ward 4-Liston Bochette appointed by council to fill the unexpired term of Mike Flanders until Special Election on 08-28-18.

Ward 3-Terolyn P. Watson elected in Special General Election 05-19-15 to serve until 2017.


CITY OF SANIBEL

800 DUNLOP RD

SANIBEL FL 33957

239-472-3700

www.mysanibel.com

A vacancy shall be filled in accordance with the municipal charter.  Municipal officers are non-partisan office holders.

OFFICE

YEARS

OFFICE HOLDER

TERM

COUNCILMEMBER

4

CHAUNCEY P GOSS

2015-2019

COUNCILMEMBER

4

MICHAEL “MICK” DENHAM

2017-2021

COUNCILMEMBER

4

JASON MAUGHAN

2017-2021

COUNCILMEMBER *

4

HOLLY SMITH

2018-2019

COUNCILMEMBER

4

KEVIN RUANE

2017-2021

*Holly Smith qualified unopposed for the 03-20-18 Special Election.

*Jim Jennings resigned on 10-18-17. Holly Smith appointed at 12-6-17 council meeting.  Special Election to be held on 03-20-2018. 


TOWN OF FORT MYERS BEACH

2523 ESTERO BLVD

FORT MYERS BEACH FL 33931

239-765-0202

www.fortmyersbeachfl.gov

A vacancy shall be filled in accordance with the Town charter.  Municipal officers are non-partisan office holders.

OFFICE

YEARS

OFFICE HOLDER

TERM

COUNCIL MEMBER SEAT 1

3

DENNIS BOBACK

2016-2019

COUNCIL MEMBER SEAT 2

3

TRACEY GORE

2016-2019

COUNCIL MEMBER SEAT 3

3

BRUCE BUTCHER

2017-2020

COUNCIL MEMBER SEAT 4

3

ANITA T CERECEDA

2017-2020

COUNCIL MEMBER SEAT 5

3

JOANNE SHAMP

2017-2020

 

VILLAGE OF ESTERO

21500 THREE OAKS PKY

ESTERO  FL  33928

239-390-8000

www.estero-fl.gov

A vacancy shall be filled in accordance with the municipal charter.  Municipal officers are non-partisan office holders.

OFFICE

YEARS

OFFICE HOLDER

TERM

COUNCIL MEMBER DISTRICT 1

2

WILLIAM “BILL” RIBBLE JR

2017-2021

COUNCIL MEMBER DISTRICT 2

2

HOWARD J LEVITAN

2017-2021

COUNCIL MEMBER DISTRICT 3

4

JON McLAIN

2015-2019

COUNCIL MEMBER DISTRICT 4

4

KATY ERRINGTON

2015-2019

COUNCIL MEMBER DISTRICT 5

4

JIM BOESCH

2015-2019

COUNCIL MEMBER DISTRICT 6

2

NICHOLAS “NICK” BATOS

2017-2021

COUNCIL MEMBER DISTRICT 7

4

JIM WILSON

2015-2019

District 3 – Don Brown passed away on 06-20-17.  Jon McLain appointed on 06-21-17.

01-13-17 At the close of candidate-qualifying 01-13-17, 3 candidates qualified for 3 council positions.  03-07-17 regular election cancelled.

11-03-14 Village of Estero created pursuant to House Bill 1373 aka Laws of Florida Chapter 2014-249.

03-03-15 Initial Village council election. 03-17-15 Initial Village council takes office.

 

INDEPENDENT SPECIAL DISTRICTS

 OFFICERS ARE NON-PARTISAN OFFICE HOLDERS

 

ALVA FIRE PROTECTION & RESCUE SERVICE DISTRICT

PO BOX 458

ALVA FL 33920

239-728-2223

www.alvafirecontrol.webs.com

A vacancy on the Board may be filled by the remaining Board members until the next General Election.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

JOHN H SHEARER JR

2016-2020

SEAT 2

LEE COLLIS

2014-2018

SEAT 3

JOHN MURPHY

2016-2020

SEAT 4

PAUL MELOY

2016-2018

SEAT 5

ROBERT ROPER

2016-2020

Seat 4-Paul Meloy appointed 02-13-17 for remaining term.

Seat 4- No one qualified in 2014.  Remaining board members may appoint a successor until the next General Election

Seat 4-Paul Meloy appointed. Original Term 2014-2018, 2014(2yr) 2016(2yr) 2018 (4yr)

 

ARBORWOOD COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

SPECIAL DISTRICT SERVICES INC

27499 RIVERVIEW CENTER BLVD #253

BONITA SPRINGS FL 34134

239-444-5790

www.dpfg.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

LAWRENCE CARR

2014-2018

SEAT 2

GARY FRANZ

2014-2018

SEAT 3

JOHN W HAMILTON

2014-2018

SEAT 4

TERRY HAMMOND

2016-2020

SEAT 5

JOAN PATTISON

2016-2020

Seat 1-Josh Quails resigned 02-23-15.  Lawrence Carr appointed 02-23-15.

Seat 2- Gary Franz appointed 04-18-16.

Seat 2-Katrina Allison resigned 02-23-15.  Peter Lombardi appointed 02-23-15 but never took office.  He became interim manager of Village of Estero.

 

BAY CREEK COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC

2300 GLADES RD, STE 410W

BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010

www.whhassociates.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

DONALD MCBRIDE

2016-2020

SEAT 2

ROBERT TRAVERS

2014-2018

SEAT 3

JAMES JANEK

2016-2020

SEAT 4

MARY F MCVAY

2014-2018

SEAT 5

NELSON S GLUECK

2014-2018

Seat 2-Jesse Lawrence resigned 03-22-16.  Robert Travers appointed 03-28-16.

Seat 4-Mary McVay appointed 12-08-14.  No one qualified in 2014.  Remaining board members may appoint a successor until the next General Election.


BAYSHORE FIRE PROTECTION & RESCUE SERVICE DISTRICT

17350 NALLE RD

NORTH FORT MYERS FL 33917

239-543-3443

www.bayshorefire.org

A vacancy on the Board may be filled by the remaining Board members until the next General Election.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

PAUL A GRIFFIN

2014-2018

SEAT 2

ERIC L DUCROU

2016-2020

SEAT 3

TRACY R HANSEN

2014-2018

SEAT 4

TIMOTHY W COOK

2016-2020

SEAT 5

THOMAS A (TONY) MERE

2016-2018

Seat 5-Eric T. Klos resigned October 13, 2015.  Original Term 2014-2018, 2016(2yr) 2018 (4yr). Thomas A. (Tony) Mere appointed 11-10-15.

 

BAYSIDE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC

2300 GLADES RD, STE 410W

BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010

www.whhassociates.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

JOHN CREW

2016-2020

SEAT 2

JAMES NICHOLSON

2014-2018

SEAT 3

WALTER J McCARTHY

2016-2020

SEAT 4

BERNIE CRAMER

2014-2018

SEAT 5

WILLIAM NICHOLSON

2016-2020

Seat 2-John Kaiser resigned 08-23-16.  James Nicholson appointed 10/24/16.

BEACH ROAD GOLF ESTATES COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC

2300 GLADES RD, STE 410W

BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010

www.whhassociates.com

 

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

RUSSELL SMITH

2020

SEAT 2

ALEX HINEBAUGH

2020

SEAT 3

DALTON DRAKE

2018

SEAT 4  LAND OWNER

STEVE GABOR

2018

SEAT 5

ASHLEY KINGSTON

2018

2018 will be their first election.

 

 

BELLA VIDA COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

RIZZETTA AND COMPANY

FORT MYERS SATELLITE OFFICE

3800 COLONIAL BLVD #103

FORT MYERS FL  33966

239-936-0913

www.rizzetta.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

SARONA WEYANT

2016-2020

SEAT 2

JAMES BENAFEL

2016-2020

SEAT 3

MARY ANN SIPOS

2016-2020

SEAT 4

ERIK T SANDSMARK

2014-2018

SEAT 5

JOHN R KRANTZ

2014-2018

Seat 3-Mary Ann Sipos appointed 08-31-16.

Seats 1 and 3-No one qualified in 2016.  Incumbent board member(s) must remain in office until a successor is appointed.

 

BOCA GRANDE FIRE CONTROL DISTRICT

PO BOX 532

BOCA GRANDE FL 33921

Charlotte County/Lee County

941-964-2908

www.bocagrandefire.org

A vacancy on the Board may be filled by the remaining Board members until the next General Election.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

MARK A SPURGEON

2014-2018

SEAT 2

BRAXTON L BOWEN

2014-2018

SEAT 3

SANDRA K BURKHARDT

2016-2020


BONITA SPRINGS FIRE CONTROL & RESCUE DISTRICT

27701 BONITA GRANDE DR

BONITA SPRINGS FL 34135

239-949-6200

www.bonitafire.org

A vacancy on the Board may be filled by the remaining Board members until the next General Election.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

JAMES P MURPHY

2014-2018

SEAT 2

EDWARD FITZGERALD

2016-2020

SEAT 3

JEFFREY MATURO

2014-2018

SEAT 4

STEVE LOHAN

2016-2020

SEAT 5

LAWRENCE P KOSILLA JR

2014-2018

Seat 3-Patrick McCourt resignation effective 11-14-17.  Jeffrey Maturo appointed 01-08-18.

Seat 2-Frank Liles appointed 04-11-16.  2016(4yr)

Seat 2-Fred Forbes resignation effective 03-25-16.  Fred Forbes elected to City of Bonita Springs District 6.

 

BROOKS I OF BONITA SPRINGS COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC

2300 GLADES RD, STE 410W

BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010

www.whhassociates.com

www.the-brooks-bonita-springs.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

PHILIP W DOUGLAS

2016-2020

SEAT 2

JAMES A MERRITT

2016-2020

SEAT 3

SANDRA VARNUM

2016-2020

SEAT 4

ROLLIN H CRAWFORD

2014-2018

SEAT 5

JAMES C WARD

2014-2018

Seat 3-Bob Bonner passed away 10-12-16.  Sandra Varnum appointed 01-26-17.

 

BROOKS II OF BONITA SPRINGS COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC

2300 GLADES RD, STE 410W

BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010

www.whhassociates.com

www.the-brooks-bonita-springs.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

RAY PIERCE

2016-2020

SEAT 2

GARY R DAVIDSON

2016-2020

SEAT 3

JAMES FRANK STRECANSKY

2014-2018

SEAT 4

JACK MEEKER

2014-2018

SEAT 5

JOSEPH R BARTOLETTI

2014-2018

Seat 1-Ray Pierce appointed 01-26-17.

Seats 1-No one qualified in 2016.  Incumbent board member(s) must remain in office until a successor is appointed.

 

CAPTIVA EROSION PREVENTION DISTRICT

PO BOX 365

CAPTIVA FL 33924

239-472-2472

www.mycepd.com

A vacancy on the Captiva Erosion Prevention District Board shall be filled by the remaining board members for the remainder of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

HENRY A KAISER

2014-2018

SEAT 2

MICHAEL LANIGAN

2016-2020

SEAT 3

MICHAEL MULLINS

2014-2018

SEAT 4

BOB WALTER

2016-2020

SEAT 5

DAVID M JENSEN

2016-2020

Seat 2-Michael Lanigan appointed 03-14-18.

Seat 2-Richard Stegman resigned 02-16-18.  Remaining board members may appoint a successor for the remainder of the term. 

 

CAPTIVA ISLAND FIRE CONTROL DISTRICT

PO BOX 477

CAPTIVA FL 33924

239-472-9494

www.captivafire.com

A vacancy on the Board may be filled by the remaining Board members until the next General Election.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

SHERRILL BINDORD SIMS

2016-2020

SEAT 2

ROBERT BRACE

2016-2020

SEAT 3

C W KILGORE

2014-2018

 

CATALINA AT WINKLER PRESERVE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

RIZZETTA AND COMPANY

FORT MYERS SATELLITE OFFICE

3800 COLONIAL BLVD #103

FORT MYERS FL  33966

239-936-0913

www.rizzetta.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

J KEITH SHERMAN

2016-2020

SEAT 2

FLOYD “BUTCH” JOHNSTON

2016-2020

SEAT 3

RICHARD “DICK” BONITO

2014-2018

SEAT 4

LOUIS SANCHEZ

2014-2018

SEAT 5

JOHN KIRKBRIDE

2016-2020

Seats 1, 2 and 5-No one qualified in 2016.  Incumbent board member(s) must remain in office until a successor is appointed.


CFM COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

RIZZETTA AND COMPANY

FORT MYERS SATELLITE OFFICE

3800 COLONIAL BLVD #103

FORT MYERS FL  33966

239-936-0913

www.rizzetta.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

PAUL MAYOTTE

2016-2020

SEAT 2

ROBERT BISHOP

2016-2020

SEAT 3

MICHAEL DADY

2014-2018

SEAT 4

LEAH POPELKA

2014-2018

SEAT 5 (LANDOWNER SEAT)

ADAM LERNER

2016-2020

Seat 1-Paul Mayotte appointed 12-15-16.

Seat 5-Adam Lerner elected 11-17-16.

Seats 1 and 2-No one qualified in 2016.  Incumbent board member(s) must remain in office until a successor is appointed.

Seats 1 and 2-General Election 2016.  Term 2016-2020(4yr).

Seats 3 and 4-General Election 2018.  Term 2018-2022(4yr)

Seat 5-Landowner Election 2016.  Term 2016-2020(4yr).  Seat 4-General Election 2020(4yr).

 

COLONIAL COUNTRY CLUB COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

PREMIER DISTRICT MANAGEMENT LLC

3820 COLONIAL BLVD

FORT MYERS FL 33966

239-690-7100

www.cddmanagement.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

ANTONIO (TONY) DESANTIS

2014-2018

SEAT 2

JOSEPH ZAJAC

2014-2018

SEAT 3

SALLY HEFTI

2014-2018

SEAT 4

GIOVANA SCUDERI

2016-2020

SEAT 5

MARILYN WAHRER

2016-2020

 

COPPER OAKS COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

GOVERNMENTAL MANAGEMENT SERVICES

5701 N PINE ISLAND RD, SUITE 370

FORT LAUDERDALE FL  33321

954-721-8681

www.govmgtsvc.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

ROBERT A HILLARD

2014-2018

SEAT 2

JORDON JONES

2016-2020

SEAT 3

VACANT

2014-2018

SEAT 4

VACANT

2016-2020

SEAT 5

VACANT

2016-2020

Seat 5-Jim Poshek passed away 05/15/18.

Seat 3-Joseph Dornetto resigned 06/27/17.

Seat 2-Jordon Jones re-appointed 01/24/17.

Seats 2 and 4-No one qualified in 2016.  Incumbent board member must remain in office until a successor is appointed.


CYPRESS SHADOWS COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

MERITUS MANAGEMENT SERVICES

5680 WEST CYPRESS ST STE A

TAMPA FL  33607

1-813-873-7300

www.meritusdistricts.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

CHARLIE BAWTINHEIMER

2016-2020

SEAT 2 (LANDOWNER SEAT)

GEORGE ZALUCKI

2014-2018

SEAT 3

KIM BRIERLEY

2016-2020

SEAT 4

LOUIS FRATTARELLI

2014-2018

SEAT 5

MADELYN L ISAAC

2014-2018

Seat 1-Charlie Bawtinheimer appointed 12-07-16.

Seat 3-Kim Brierley appointed 12-07-16.

Seat 1 and 3-No one qualified in 2016.  Incumbent board member must remain in office until a successor is appointed.

Seat 1-Joe Cameratta resigned 01-21-16.

Seat 3-Nicholas Cameratta resigned 06-22-15.  Steven Invidiato appointed 11-09-15.

Seat 2-2018 (4yr) General Election by voters.

 

EAST MULLOCH WATER DISTRICT

P O BOX 511

ESTERO FL  33929

239-267-7472

District positions are non-elected.  A vacancy on the Board shall be filled by appointment by the Board of County Commissioners.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

ALAN C FREEMAN

2020

SEAT 2

STEVEN SCOTT

2020

SEAT 3

PATRICK HAYES

2020

SEAT 4

 

2018-2022

SEAT 5

 

2018-2022

First appointment will be November 2018 for Seats 4 and 5 (4yr term).

 

ESTERO FIRE PROTECTION & RESCUE SERVICE DISTRICT

21500 THREE OAKS PKY

ESTERO FL 33928

239-390-8000

www.esterofire.org

A vacancy on the Board may be filled by the remaining Board members until the next General Election.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

JAMES MENDOLERA

2014-2018

SEAT 2

WILLIAM F WILLIAMS

2016-2020

SEAT 3

JEFF MAAS

2016-2018

SEAT 4

RICHARD SCHWEERS

2016-2020

SEAT 5

JOHN H (JACK) LIENESCH

2014-2018

Seat 3-Jeff Maas appointed 01-12-16.  Original Term 2014-2018, 2016(2yr) 2018 (4yr)

Seat 3-Bruce Philp resigned 12-8-15.


FORT MYERS BEACH FIRE CONTROL DISTRICT

PO BOX 2880

FORT MYERS BEACH FL 33932

239-590-4200

www.fmbfire.org

A vacancy on the Board may be filled by the remaining Board members until the next General Election.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

ROBERT RAYMOND

2014-2018

SEAT 2

RONALD FLEMING

2016-2020

SEAT 3

CAROL ANNE MORRIS

2014-2018

SEAT 4

LARRY WOOD

2016-2020

SEAT 5

THEODORE (TED) R SCHINDLER II

2014-2018

 

FORT MYERS BEACH MOSQUITO CONTROL DISTRICT

PHYSICAL ADDRESS:

300 LAZY WAY, FORT MYERS BEACH FL 33931

MAILING ADDRESS:

PO BOX 2837, FORT MYERS BEACH FL 33932

239-463-6350

A vacancy on the Board shall be filled by appointment by the Commissioner of Agriculture for the unexpired term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

HENRY J ROTHENBERG

2014-2018

SEAT 2

JOANNE E SEMMER

2016-2020

SEAT 3

WILLIAM SEMMER

2016-2020

 

FORT MYERS BEACH PUBLIC LIBRARY DISTRICT

2755 ESTERO BLVD

FORT MYERS BEACH FL 33931

239-463-9691

www.fmb.lib.fl.us

An appointment to a seat on the Fort Myers Beach Library District Board is made for the duration of the term by the Governor.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

EDWARD SCOTT

2014-2018

SEAT 2

DEBORAH SULLIVAN WHITEHEAD

2014-2018

SEAT 3

GEORGE BALLANTYNE

2014-2018

SEAT 4

MARK “TUNES” LAFAVE

2014-2018

SEAT 5

SALLIE SEABURY

2016-2020

SEAT 6

RICHARD “RICK” SEBASTIAN

2016-2020

SEAT 7

MARY (MIFFIE) GREER

2016-2020

Seat 1-Edward Scott appointed 10-19-16.

Seat 3-George Ballantyne appointed 10-19-16.

Seat 3-Jack Green resigned 03-01-16.  Governor will appoint.

Seat 1-Allison Throckmorton resigned 04-29-15.  Governor will appoint.

 

FORT MYERS SHORES FIRE PROTECTION & RESCUE SERVICE DISTRICT

12345 PALM BEACH BLVD

FORT MYERS FL 33905

239-694-2833

www.fmsfd.org

A vacancy on the Board may be filled by the remaining Board members until the next General Election.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

EDWARD KIMBALL

2016-2020

SEAT 2

JON DETZEL

2016-2020

SEAT 3

COREY SCHNEIDER

2016-2020

SEAT 4

NANCY D APPERSON

2014-2018

SEAT 5

JOSEPH RAGEN

2014-2018

 

GASPARILLA ISLAND BRIDGE AUTHORITY

PO BOX 1918

BOCA GRANDE FL 33921

CHARLOTTE COUNTY/LEE COUNTY

941-697-2271

www.giba.us

A vacancy on the Board shall be filled by appointment by the Governor until the next General Election.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

VIRGINIA THOMAS WATKINS

2016-2020

SEAT 2

LEE MAJOR

2014-2018

SEAT 3

DREW TUCKER

2016-2020

SEAT 4

DAVID L HAYES

2014-2018

SEAT 5

GAY DARSIE

2016-2020

 

GATEWAY SERVICES COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

INFRAMARK MANAGEMENT SERVICES

210 N UNIVERSITY DR #702

CORAL SPRINGS FL 33071

954-603-0035

www.severntrentms.com  

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

MARGARET FINEBERG

2016-2020

SEAT 2

KATHLEEN FLAHERTY

2016-2020

SEAT 3

G EDWIN TINKLE

2016-2020

SEAT 4

WILLIAM A GUY

2014-2018

SEAT 5

C DOUGLAS BANKS

2014-2018

 

HABITAT COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

PREMIER DISTRICT MANAGEMENT LLC

3820 COLONIAL BLVD

FORT MYERS FL 33966

239-690-7100

www.cddmanagement.com

www.habitatcdd.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

MARK NOVITSKI

2014-2018

SEAT 2

LINDA LEA GIBSON

2016-2020

SEAT 3

CHERYL HAMPTON

2014-2018

SEAT 4

LARRY ROTH

2014-2018

SEAT 5

JOSEPH NAPOLITANO

2016-2020

 

HERITAGE PALMS COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

PREMIER DISTRICT MANAGEMENT LLC

3820 COLONIAL BLVD

FORT MYERS FL 33966

239-690-7100

www.cddmanagement.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

ALBERT B OBRIEN

2016-2020

SEAT 2

FRED DECOTIS

2016-2020

SEAT 3

PAUL SCHAFER

2016-2020

SEAT 4

LARRY E HARVEY

2014-2018

SEAT 5

STANLEY SWITZER

2014-2018

 

IONA / MCGREGOR FIRE PROTECTION & RESCUE SERVICE DISTRICT

6061 SOUTH POINTE BLVD

FORT MYERS FL 33919

239-433-0660

www.ionafire.com

A vacancy on the Board may be filled by the remaining Board members until the next General Election.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

MARY ELLEN DORSETT

2014-2018

SEAT 2

SCOTT KUHN

2016-2020

SEAT 3

TODD J TAYLOR

2014-2018

SEAT 4

JIM WALKER

2016-2020

SEAT 5

STEVEN BARBOSA

2014-2018

 

LAGUNA LAKES COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

PREMIER DISTRICT MANAGEMENT LLC

3820 COLONIAL BLVD

FORT MYERS FL 33966

239-690-7100

www.cddmanagement.com

www.lagunalakescdd.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

ROBERT A HAJICEK

2014-2018

SEAT 2

AKKE ELLEN YOUNG

2014-2018

SEAT 3

MARK WESSLER

2016-2020

SEAT 4

JONATHAN J BUSA

2014-2018

SEAT 5

JOYCE JUDAS

2016-2020

 

LEE COUNTY MOSQUITO CONTROL DISTRICT

PHYSICAL ADDRESS:

15191 HOMESTEAD RD, LEHIGH ACRES FL 33971

MAILING ADDRESS:

PO BOX 60005, FORT MYERS FL 33906

239-694-2174

www.lcmcd.org

A vacancy on the Board shall be filled by appointment by the Governor for the unexpired term. [LOF 98-462]

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

AREA 1

ED BRANTLEY

2016-2020

AREA 2

BRIAN FARRAR

2014-2018

AREA 3

WILLIAM MICHAEL ELLIS

2016-2020

AREA 4

VACANT

2014-2018

AREA 5

GEORGE (PAT) MANN JR

2016-2020

AREA 6

TOM HART

2014-2018

AREA 7

BRUCE C SCOTT

2016-2020

AREA 4-Richard Paul resigned 08-04-16.  Governor will appoint.


LEE MEMORIAL HEALTH SYSTEM BOARD OF DIRECTORS

LEE COUNTY TRAUMA SERVICES DISTRICT BOARD OF DIRECTORS

PHYSICAL ADDRESS:

2776 CLEVELAND AVE, FORT MYERS FL 33901

MAILING ADDRESS:

BOARD OF DIRECTORS

P O BOX 2218, FORT MYERS FL 33902

239-343-3300

www.leehealth.org

(2 Board Directors per District)

A vacancy on the Board shall be filled by appointment by the Governor until the next General Election.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

DISTRICT 1

STEPHEN R BROWN

2016-2020

DISTRICT 1

THERESE EVERLY

2016-2020

DISTRICT 2

DONNA CLARKE

2014-2018

DISTRICT 2

NANCY M MCGOVERN

2014-2018

DISTRICT 3

SANDY COHEN

2016-2020

DISTRICT 3

DAVID F COLLINS

2016-2020

DISTRICT 4

DIANE CHAMPION

2014-2018

DISTRICT 4

CHRIS HANSEN

2014-2018

DISTRICT 5

JESSICA CARTER PEER

2016-2020

DISTRICT 5

STEPHANIE MEYER

2016-2020

 

LEHIGH ACRES FIRE CONTROL & RESCUE DISTRICT

636 THOMAS SHERWIN AVE S

LEHIGH ACRES FL 33974

239-303-5300

www.lehighfd.com

A vacancy on the Board may be filled by the remaining Board members until the next General Election.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

CATHY KRUSE

2016-2020

SEAT 2

LINDA R CARTER

2014-2018

SEAT 3

WILLIAM LIEDTKE

2018

SEAT 4

DEBRA CUNNINGHAM

2016-2020

SEAT 5

VACANT

2014-2018

Seat 3-William Liedtke appointed 01-23-18 until General Election 2018 (2yrs)  2020 (4yrs)

Seat 3-John Anderson removed 12-15-17.  Remaining board members may appoint a successor until the next General Election.  Original Term 2016-2020.   2018(2yrs) 2020(4yrs)

Seat 5-Matt Smith passed away 07-14-17.


LEHIGH ACRES MUNICIPAL SERVICES DISTRICT

601 EAST COUNTY LN

LEHIGH ACRES FL 33936

HENDRY COUNTY/LEE COUNTY

239-368-0044

www.ecwcd.com

A vacancy on the Board shall be filled by appointment by the Governor until the next General Election.  LOF 2015-202 (CS/HB 1255)

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

MICHAEL J WELCH

2016-2020

SEAT 2

DAVID DEETSCREEK

2014-2018

SEAT 3

KENNETH K THOMPSON

2016-2020

SEAT 4

MIKE BONACOLTA

2014-2018

SEAT 5

KATIE HOOVER

2016-2020

 

MATLACHA/PINE ISLAND FIRE CONTROL DISTRICT

5700 PINE ISLAND RD

BOKEELIA FL 33922

239-283-0030

www.pineislandfire.org

A vacancy on the Board may be filled by the remaining Board members until the next General Election.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

MICHAEL DREIKORN

2016-2020

SEAT 2

ELAINE CHAPMAN-MOORE

2016-2018

SEAT 3

TONYA PLAYER

2016-2020

SEAT 4

JOHN E CAMMICK

2014-2018

SEAT 5

KEN COX

2014-2018

Seat 2-Elaine Chapman-Moore appointed 02-22-17.

Remaining board members may appoint a successor until the next General Election.  Original Term 2016-2020.   2018(2yrs) 2020(4yrs)

Seat 2-No one qualified in 2016.

 

MEDITERRA NORTH COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC

2300 GLADES RD, STE 410W

BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010

www.whhassociates.com

 A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

THOMAS H VANTASSEL

2014-2018

SEAT 2

DAVID M RISELY

2014-2018

SEAT 3

BRIAN NEARY

2016-2020

SEAT 4 (LANDOWNER SEAT)

ROBERT STANGELAND

2014-2018

SEAT 5

DAVID BOCCHINI

2016-2020

Seat 4-Frank Godshall resigned 03-01-17.  Robert Stangeland appointed 05-18-17.

Seat 4- 2018(4yr) General Election by voters.

 

MIROMAR LAKES COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

JP WARD AND ASSOCIATES LLC

2900 NE 12TH TER, STE 1

OAKLAND PARK FL  33334

954-658-4900

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

MICHAEL WEBER

2014-2018

SEAT 2

C DOUGLAS BALLINGER

2014-2018

SEAT 3

ALAN REFKIN

2014-2018

SEAT 4

BURNETT W DONOHO

2016-2020

SEAT 5

DAVID HERRING

2016-2020

Seat 1-Michael Weber appointed 06-08-17

Seat 1-Michael Hendershot passed away 05-03-17 (email from COE).


MOODY RIVER ESTATES COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC

2300 GLADES RD, STE 410W

BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010

www.whhassociates.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

JOHN TECKORIUS

2014-2018

SEAT 2

WILLIAM KEELER

2016-2020

SEAT 3

ROBERT GELTNER

2016-2020

SEAT 4

ELIZABETH KEELER

2016-2020

SEAT 5

ILSE MAYER

2014-2018

Seat 3-Robert Geltner appointed 01-18-18.

Seat 3-Terry Pye resigned 11-20-17. 

Seat 2-Leah Bond resigned 03-18-17.  William Keeler appointed 05-18-17.

Seat 2-Leah Bond appointed 01-19-17.

Seat 2-No one qualified in 2016.  Incumbent board member(s) must remain in office until a successor is appointed.

Seat 2-Jeff Berry resigned 01-21-16.

 

NORTH FORT MYERS FIRE CONTROL & RESCUE SERVICE DISTRICT

PO BOX 3507

NORTH FORT MYERS FL 33918

239-997-8654

www.northfortmyersfire.com

A vacancy on the Board may be filled by the remaining Board members until the next General Election.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

MICHAEL GATEWOOD

2014-2018

SEAT 2

DANNY GAYLE BALLARD

2016-2020

SEAT 3

TOM MERE

2014-2018

SEAT 4

SUZANNE DAGGETT

2016-2020

SEAT 5

LEROY NOTTINGHAM

2014-2018

 

PARKLANDS LEE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC

2300 GLADES RD, STE 410W

BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010

www.whhassociates.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

ROBERT SCHWARTZ

2016-2020

SEAT 2

ELLIOTT ERICKSON

2014-2018

SEAT 3

HARVEY FONTAINE

2016-2020

SEAT 4

DWAYNE RADEL

2016-2020

SEAT 5

RUSSELL RUPP

2014-2018

Seat 4-Dwayne Radel appointed 01-12-17.

Seat 4-No one qualified in 2016.  Incumbent board member must remain in office until a successor is appointed.

Seat 2-Ben Potter resigned 01-14-16.  Elliott Erickson appointed 01-14-16.

Seat 4-John Gainey resigned 01-14-16.  Jack MacDonald appointed 01-14-16 but elected bot to take office at 05-2016 meeting.

Seat 1-2016(4yr) General Election by voters.


PARKLANDS WEST COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC

2300 GLADES RD, STE 410W

BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010

www.whhassociates.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

MARY GROHOWSKI

2014-2018

SEAT 2

FRANCIS PERCUOCO

2014-2018

SEAT 3

ROBERT J WYANT

2016-2020

SEAT 4

MICHAEL MARION

2016-2020

SEAT 5

ADAM TALONI

2016-2020

Seat 5-Adam Taloni appointed 10-05-17.

Seat 1-Mary Grohowski appointed 01-12-17.

Seat 4-Al Buchanan passed away Nov., 2016.  Michael Marion appointed 01-12-17.

Seat 5-Jerry Baum resigned 05-16-17. 

Seat 1-William Kaufman resigned 01-14-16.

 

PASEO COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

RIZZETTA AND COMPANY

FORT MYERS SATELLITE OFFICE

3800 COLONIAL BLVD #103

FORT MYERS FL  33966

239-936-0913

www.rizzetta.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

EMMANUEL (MANNY) SAMSON

2014-2018

SEAT 2

JAMES A HEETHER

2014-2018

SEAT 3

STEVE BROWN

2016-2020

SEAT 4

JACK STROHM

2016-2020

SEAT 5

LYLE HICKS

2016-2020

Seat 5-Lyle Hicks re-appointed 12-21-16.

Seat 5-No one qualified in 2016. Incumbent board member(s) must remain in office until a successor is appointed.

 

RENAISSANCE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

DEVELOPMENT PLANNING & FINANCING GROUP, INC.

15310 AMBERLY DR, SUITE 175

TAMPA FL  33647

813-374-9102

www.dpfg.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

JOHN GNAGEY

2014-2018

SEAT 2

DOUGLAS T DICKEY

2014-2018

SEAT 3

RICHARD C ACKERT

2014-2018

SEAT 4

JOHN BARTZ

2016-2020

SEAT 5

GLENN W HAMMER

2016-2020

Seat 4-No one qualified in 2016. Incumbent board member(s) must remain in office until a successor is appointed.


RIVER HALL COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC

2300 GLADES RD, STE 410W

BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010

www.whhassociates.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

PAUL D ASFOUR

2016-2020

SEAT 2

MICHAEL MORASH

2016-2020

SEAT 3

KENNETH MITCHELL

2016-2020

SEAT 4

JOSEPH E METCALFE III

2014-2018

SEAT 5

JOSEPH T LUNDQUIST JR

2014-2018

 

RIVER RIDGE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC

2300 GLADES RD, STE 410W

BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010

www.whhassociates.com

www.riverridgecdd.net

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

JAMES GILMAN, JR

2014-2018

SEAT 2

BOB SCHULTZ

2014-2018

SEAT 3

KURT BLUMENTHAL

2016-2020

SEAT 4

TERRY MOUNTFORD

2016-2020

SEAT 5

LARRY FIESEL

2016-2020

Seat 3-Kurt Blumenthal appointed 12-12-17.

Seat 3-Judy Haase passed away 10-27-17.

Seat 1-Tom Schoenheider resigned 04-24-17.  James Gilman, Jr. appointed 04-25-17

 

SAIL HARBOUR COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

SPECIAL DISTRICT SERVICES INC

27499 RIVERVIEW CENTER BLVD #253

BONITA SPRINGS FL 34134

239-444-5790

www.sdsinc.org

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

SUSAN BALAUN

2016-2020

SEAT 2

AARON ROETH

2014-2018

SEAT 3

MARGARET HOWERTON

2016-2020

SEAT 4

RICHARD BALAUN

2014-2018

SEAT 5

JUNE GILL

2016-2020

Seat 5-June Gill appointed 01-11-17.

Seat 5-No one qualified in 2016.  Incumbent board member(s) must remain in office until a successor is appointed.

 

SAN CARLOS PARK FIRE PROTECTION & RESCUE SERVICE DISTRICT

19591 BEN HILL GRIFFIN BLVD

FORT MYERS FL 33913

239-267-7525

www.sancarlosfire.org

A vacancy on the Board may be filled by the remaining Board members until the next General Election.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

MARY LOU GAROFALO

2014-2018

SEAT 2

DARLEEN HATHAWAY

2016-2020

SEAT 3

MARK EDWARD STIRNS

2014-2018

SEAT 4

CRAIG WEINBAUM

2016-2020

SEAT 5

EVERETT GLOVER

2014-2018

 

SANIBEL FIRE CONTROL DIST

2351 PALM RIDGE RD

SANIBEL FL 33957

239-472-5525

www.sanibelfire.com

A vacancy on the Board may be filled by the remaining Board members until the next General Election.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

MIKE LAWRENCE

2014-2018

SEAT 2

BRUCE COCHRANE

2014-2018

SEAT 3

JERROLD (JERRY) MUENCH

2016-2020

 

SANIBEL PUBLIC LIBRARY DISTRICT

770 DUNLOP RD

SANIBEL FL 33957

239-472-2483

www.sanlib.org

A vacancy on the Sanibel Public Library District Board may be filled, by appointment, by the remaining commissioners, until the next General Election.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

LINDA UHLER

2014-2018

SEAT 2

LINDA C KRAMER

2014-2018

SEAT 3

MELANIE B CONGRESS

2014-2018

SEAT 4

SANDRA ZAHORCHAK

2016-2020

SEAT 5

DANIEL “DAN” MOEDER

2016-2018

SEAT 6

NICOLE DECKER-MCHALE

2016-2020

SEAT 7

THOMAS “TOM” KREKEL

2016-2020

Seat 5-Dan Moeder appointed 11-17-16.  Original Term 2016-2020.  2018(2yr) 2020(4yr)

Seat 5‐No one qualified in 2016. Remaining board members may appoint a successor until the next General Election.


SOUTH TRAIL FIRE PROTECTION AND RESCUE SERVICE DISTRICT

5531 HALIFAX RD

FORT MYERS FL 33912

239-433-0080

www.southtrailfire.org

A vacancy on the Board may be filled by the remaining Board members until the next General Election.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

KENNETH BROWN

2014-2018

SEAT 2

LARRY HIRSHMAN

2016-2020

SEAT 3

JOHN “JAY”F ANDERSON II

2014-2018

SEAT 4

JEFFREY HAUGH

2016-2020

SEAT 5

RON TARANTINO

2016-2018

Seat 1-Kenneth Brown appointed 02-20-18.

Seat 1-Edwin Sokel resigned 11-30-17.

Seat 5-2016(2yr) 2018(4yr)

Seat 5-Dale Deleacaes resigned 10-31-14, post-qualifying period.  Original Term 2014-2018.  Seat 5-Jean Flewelling appointed December 2014.

 

STONEYBROOK COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC

2300 GLADES RD, STE 410W

BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010

www.whhassociates.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

JOHN J BLAKELEY

2016-2020

SEAT 2

CHRIS BRADY

2016-2020

SEAT 3

ED HARLAND

2016-2020

SEAT 4

LEWIS E FRITH

2014-2018

SEAT 5

EILEEN L HUFF

2014-2018

 

TICE FIRE CONTROL & RESCUE SERVICE DISTRICT

9351 WORKMEN WAY

FORT MYERS FL 33905

239-694-2380

www.ticefire.com

A vacancy on the Board may be filled by the remaining Board members until the next General Election.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

CARL CHECKLICK

2016-2018

SEAT 2

TIM BARRETT

2016-2020

SEAT 3

TED PICKERING

2014-2018

SEAT 4

VACANT

2016-2020

SEAT 5

JAMES BURGESS

2014-2018

Seat 4-Gordon Brandt resigned 05-15-18.  Original Term 2016-2020, 2018 (2yr) 2020 (4yr).

Seat 1-Paul Phillips passed away 12-20-15. Carl Checklick appointed 03-10-16.  Original term 2014-2018.  2016(2yr) 2018(4yr)

 


UPPER CAPTIVA FIRE PROTECTION RESCUE SERVICE DISTRICT

PO BOX 322

PINELAND FL 33945

239-472-8899

www.ucca1.com/uppercaptivafire.html

A vacancy on the Board may be filled by the remaining Board members until the next General Election.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

THOMAS H JENKINS

2016-2018

SEAT 2

AJ LAVALLIE

2016-2018

SEAT 3

STEPHEN SWARD

2016-2020

SEAT 4

WILLIAM FRY

2016-2020

SEAT 5

BILL BYRNES

- 2018

Seat 5-Bill Byrnes appointed 12-08-17 to serve until next General Election 2018 (2yr) 2020(4yr)

Seat 5-Zeke McDonald resigned 12-08-17.

Seat 2-AJ LaVallie appointed 04-23-16.  2016(2yr) 2018 (4yr)

Seat 2-Roy Wildeman resigned 03-19-16.  Original Term 2014-2018, 2014(2yr) 2016(2yr) 2018 (4yr)

Seat 1 and 2 -No one qualified in 2014.  Remaining board members may appoint a successor until the next General Election.

Seat 1-Thomas Jenkins appointed. Original Term 2014-2018, 2014(2yr) 2016(2yr) 2018 (4yr)

 

VASARI COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

INFRAMARK MANAGEMENT SERVICES

210 N UNIVERSITY DR #702

CORAL SPRINGS FL  33071

954-603-0033

www.severntrentms.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

RICHARD BRANT

2016-2020

SEAT 2

DENNIS PETER LAVALLE

2016-2020

SEAT 3

JEFFREY H SHEIN

2014-2018

SEAT 4

RICH KRASKA

2016-2020

SEAT 5

BARRY J SANDS

2014-2018

 

VERANDAH EAST COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC

2300 GLADES RD, STE 410W

BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010

www.whhassociates.com

www.verandah.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

PAUL MARTIN

2014-2018

SEAT 2

DAVID LANGHOUT

2014-2018

SEAT 3

NIKOLAI KERPCHAR

2016-2020

SEAT 4 (LANDOWNER SEAT)

VACANT

2016-2020

SEAT 5

DAVID MOORE

2016-2020

Seat 4-Stephen Benson resigned 03-26-18.

Seat 3-Nikolai Kerpchar appointed 02-22-17.

Seat 4-Harvey Congdon II resigned 01-10-17. Stephen Benson elected Landowner Election 11-09-16.

Seat 5-David Moore appointed 02-22-17.

November 2016 will be the first election for Verandah East CDD. 

Seats 3 and 5-No one qualified in 2016.  Remaining board members may appoint a successor until the next General Election.

Seats 1 and 2 General Election 2018.

Seat 4 –General Election by voters in 2018.

 

VERANDAH WEST COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC

2300 GLADES RD, STE 410W

BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010

www.whhassociates.com

www.verandah.com

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

JEFFREY JORDAN

2016-2020

SEAT 2

SUSAN MCINTYRE

2014-2018

SEAT 3

DONALD NEWMAN

2016-2020

SEAT 4

PAUL ZAMPICENI

2014-2018

SEAT 5

GERALD BALDWIN

2016-2020

Seats 1 and 3-No one qualified in 2016.  Incumbent board member must remain in office until a successor is appointed.

Seat 5-Douglas Sinnard resigned 02-24-16.  Gerald Baldwin appointed 05-11-16.

 

VILLAGEWALK OF BONITA SPRINGS COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

SPECIAL DISTRICT SERVICES INC

27499 RIVERVIEW CENTER BLVD #253

BONITA SPRINGS FL 34134

239-444-5790

www.sdsinc.org

A vacancy on the board of a community development district shall be filled by appointment by the remaining board members for the duration of the term.

OFFICE

OFFICE HOLDER

TERM

SEAT 1

MATTHEW JACOVELLI

2016-2020

SEAT 2

TERRY L PETERS

2014-2018

SEAT 3

LAURA RAY

2016-2020

SEAT 4

F. JAMES KAUFFMAN

2014-2018

SEAT 5

MICHAEL HERTZ

2016-2020

Seat 5-Michael Hertz appointed 03-21-17.

Seat 3-Laura Ray re-appointed 11-22-16.

Seats 3 and 5-No one qualified in 2016.  Incumbent board member must remain in office until a successor is appointed.


END OF LIST

Tommy Doyle, Supervisor of Elections, Lee County

Mailing Address for all Correspondence:
P. O. Box 2545, Fort Myers FL 33902-2545
PHONE (all offices): 239 LEE-VOTE (239-533-8683)
HOURS (all offices): M - F 8:30 a.m. - 5:00 p.m.

Public Records Requests:
Contact: Todd Putnam, Public Records Custodian
PHONE: 239 LEE-VOTE (239-533-8683)
REQUEST FORM

MAIN OFFICE
Melvin Morgan
Constitutional Complex
2480 Thompson St, 3rd Floor,
Fort Myers
(corner of Fowler St and Dr. Martin Luther King, Jr. Blvd)
CAPE CORAL BRANCH OFFICE
Lee County Government Center
1039 SE 9th Ave, Cape Coral
BONITA SPRINGS BRANCH OFFICE
At Bonita Commons
25987 S Tamiami Trail, #105
Bonita Springs
LEE COUNTY ELECTIONS CENTER
South Fort Myers Branch Office
13180 S Cleveland Ave,
Fort Myers
(across the street from the Bell Tower Shops)

Under Florida law, s. 668.6076, F.S., e-mail addresses are public records. If you do not want your e-mail address released in response to a public records request, do not send electronic mail to this entity. Instead, contact this office by phone or in writing.