• Active Registered Voters:
  • Republicans:
  • Democrats:
  • Others:
  • Total:

239-LEE-VOTE (533-8683) • Office Hours: M - F 8:30a.m. - 5:00p.m.
Our mission is to deliver superior election services to the voters of Lee County.

Independent Special Districts

INDEPENDENT SPECIAL DISTRICTS OFFICERS ARE NON-PARTISAN OFFICE HOLDERS 

 

ALVA FIRE PROTECTION & RESCUE SERVICE DISTRICT

P O BOX 458
ALVA FL 33920

239-728-2223

www.alvafirecontrol.webs.com


SEAT 1
JOHN H SHEARER JR
2020-2024

SEAT 2
DARREN WATKINS
2020-2022

SEAT 3
ADAM CRITTENDEN
2020-2024

SEAT 4
HENRY "GRANT" FICHTER
2021-2022

SEAT 5
RUSSELL CROOK
2020-2024


ARBORWOOD COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

SPECIAL DISTRICT SERVICES INC
27499 RIVERVIEW CENTER BLVD #253
BONITA SPRINGS FL  34134

239-444-5790


SEAT 1
LAWRENCE CARR
2018-2022

SEAT 2
GARY FRANZ
2018-2022

SEAT 3
JACK AYCOCK
2019-2022

SEAT 4
JEFFREY GORDISH
2020-2024

SEAT 5
JOAN PATTISON
2020-2024


BAY CREEK COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC
2300 GLADES RD, STE 410W
BOCA RATON FL  33431

561-571-0010

 

SEAT 1
JERRY ADDISON
2020-2024

SEAT 2
ROBERT TRAVERS
2018-2022

SEAT 3
JAMES JANEK
2020-2024

SEAT 4
MARY F MCVAY
2018-2022

SEAT 5
GARY DURNEY
2019-2022


BAYSHORE FIRE PROTECTION & RESCUE SERVICE DISTRICT

17350 NALLE RD
NORTH FORT MYERS FL 33917

239-543-3443

www.bayshorefire.org


SEAT 1
PAUL A GRIFFIN
2018-2022

SEAT 2
ERIC L DUCROU
2020-2024

SEAT 3
TRACY R HANSEN
2018-2022

SEAT 4
TIMOTHY W COOK
2020-2024

SEAT 5
THOMAS (TONY) MERE
2018-2022


BAYSIDE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC
2300 GLADES RD, STE 410W
BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010


SEAT 1
KAREN MONTGOMERY
2020-2024

SEAT 2
VACANT
2022

SEAT 3
WALTER J McCARTHY
2020-2024

SEAT 4
BERNIE CRAMER
2018-2022

SEAT 5
WILLIAM NICHOLSON
2020-2024


BEACH ROAD GOLF ESTATES COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC
2300 GLADES RD, STE 410W
BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010


SEAT 1
JOSEPH GRILLO
2020-2024

SEAT 2
BARRY KOVE
2020-2024

SEAT 3
DANIEL DiTOMMASO
2021-2022

SEAT 4   (LANDOWNER)
DENISE KEMPF 
2021-2022                   

SEAT 5
PETER LEYON
2021-2022


BELLA VIDA COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

RIZZETTA AND COMPANY
FORT MYERS SATELLITE OFFICE
9530 MARKETPLACE RD #206
FORT MYERS FL  33912

239-936-0913


SEAT 1
STEVEN EDICK
2021-2024

SEAT 2
SARONA WEYANT
2020-2024

SEAT 3
ROSE HARMER
2020-2024

SEAT 4
ERIK T SANDSMARK
2018-2022

SEAT 5
PHYLLIS J ROBERTS
2018-2022


BOCA GRANDE FIRE CONTROL DISTRICT

PO BOX 532
BOCA GRANDE FL 33921

Charlotte County/Lee County

941-964-2908

www.bocagrandefire.com


SEAT 1
MARK A SPURGEON
2018-2022

SEAT 2
BRAXTON L BOWEN
2018-2022

SEAT 3
RICHARD P HUGGER
2020-2024


BONITA SPRINGS FIRE CONTROL & RESCUE DISTRICT

27701 BONITA GRANDE DR
BONITA SPRINGS FL 34135

239-949-6200

www.bonitafire.org


SEAT 1
JAMES P MURPHY
2018-2022

SEAT 2
STEVEN SLACHTA
2020-2024

SEAT 3
JEFFREY MATURO
2018-2022

SEAT 4
STEVE LOHAN
2020-2024

SEAT 5
LAWRENCE P KOSILLA JR
2018-2022


BROOKS I OF BONITA SPRINGS COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC
2300 GLADES RD, STE 410W
BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010


SEAT 1
PHILIP W DOUGLAS
2020-2024

SEAT 2
JAMES A MERRITT
2020-2024

SEAT 3
SANDRA VARNUM
2020-2024

SEAT 4
ROLLIN H CRAWFORD
2018-2022

SEAT 5
BILL DOCHERTY JR
2021-2022


BROOKS II OF BONITA SPRINGS COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC
2300 GLADES RD, STE 410W
BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010


SEAT 1
RAY PIERCE
2020-2024

SEAT 2
KENNETH DEAN GOULD
2020-2024

SEAT 3
THOMAS BROWN
2020-2022

SEAT 4
THOMAS BERTUCCI
2020-2022

SEAT 5
JOSEPH R BARTOLETTI
2018-2022


CAPTIVA EROSION PREVENTION DISTRICT

PO BOX 365
CAPTIVA FL 33924

239-472-2472

www.mycepd.com


SEAT 1
HENRY A KAISER
2018-2022

SEAT 2
RENE MIVILLE
2020-2024

SEAT 3
MICHAEL MULLINS
2018-2022

SEAT 4
JOHN SILVIA
2020-2024

SEAT 5
RICHARD E PYLE
2020-2024


CAPTIVA ISLAND FIRE CONTROL DISTRICT

PO BOX 477
CAPTIVA FL 33924

239-472-9494

www.captivafire.com


SEAT 1
SHERRILL BINFORD SIMS
2020-2024

SEAT 2
JEFFREY BROWN
2020-2024

SEAT 3
COLIN BLACK
2021-2022


CATALINA AT WINKLER PRESERVE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

RIZZETTA AND COMPANY
FORT MYERS SATELLITE OFFICE
9530 MARKETPLACE RD #206
FORT MYERS FL  33912

239-936-0913


SEAT 1
J KEITH SHERMAN
2020-2024

SEAT 2
FLOYD “BUTCH” JOHNSTON
2020-2024

SEAT 3
RICHARD “DICK” BONITO
2018-2022

SEAT 4
MARK TUCKER
2020-2022

SEAT 5
JOHN KIRKBRIDE
2020-2024


CFM COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

RIZZETTA AND COMPANY
FORT MYERS SATELLITE OFFICE
9530 MARKETPLACE RD #206
FORT MYERS FL  33912

239-936-0913


SEAT 1
PAUL MAYOTTE
2020-2024

SEAT 2
SUE STREETER
2020-2024

SEAT 3
SCOTT CAMPBELL
2018-2022

SEAT 4
CHIP JONES
2018-2022

SEAT 5   (LANDOWNER)
LEAH POPELKA
2016-2020


COLONIAL COUNTRY CLUB COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

PREMIER DISTRICT MANAGEMENT LLC
3820 COLONIAL BLVD, SUITE 101
FORT MYERS FL 33966

239-690-7100


SEAT 1
HOWARD KLEIN
2021-2022

SEAT 2
JOSEPH ZAJAC
2018-2022

SEAT 3
SALLY HEFTI
2018-2022

SEAT 4
GIOVANA SCUDERI
2020-2024

SEAT 5
TIMOTHY WORTHINGTON
2020-2024


COPPER OAKS COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

GOVERNMENTAL MANAGEMENT SERVICES
5701 N PINE ISLAND RD, SUITE 370
FORT LAUDERDALE FL  33321

954-721-8681


SEAT 1
ROBERT A HILLARD
2018-2022

SEAT 2
GARY LONGARDO
2016-2020

SEAT 3
TIMOTHY MURPHY
2019-2022

SEAT 4
JEFF OCEAN
2016-2020

SEAT 5
VACANT
2020


CYPRESS SHADOWS COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

MERITUS MANAGEMENT SERVICES
5680 WEST CYPRESS ST STE A
TAMPA FL  33607

813-873-7300


SEAT 1
NICHOLAS LIBERTO
2020-2024

SEAT 2

DON LOZZI
2020-2022


SEAT 3
TONY PROVINZINO
2020-2024

SEAT 4   (LANDOWNER)
LOUIS FRATTARELLI
2018-2022

SEAT 5
WALT GIESBRECHT
2018-2022


EAST MULLOCH WATER DISTRICT

P O BOX 511
ESTERO FL  33929

239-267-7472

District positions are non-elected.  A vacancy on the Board shall be filled by appointment by the Board of County Commissioners.

Board Members are to be appointed by the Lee County Board of County Commissioners.  First appointment will be November 2018 for Seats 4 and 5 (4yr term).


SEAT 1
ALAN C FREEMAN
2022

SEAT 2
GENE RISON
2020

SEAT 3
PATRICK HAYES
2021

 


ESTERO FIRE PROTECTION & RESCUE SERVICE DISTRICT

21500 THREE OAKS PKY
ESTERO FL 33928

239-390-8000

www.esterofire.org

 

SEAT 1
JAMES MENDOLERA
2018-2022

SEAT 2
WILLIAM F WILLIAMS
2020-2024

SEAT 3
JEFF MAAS
2018-2022

SEAT 4
GERALD SCHLEIFFER
2020-2024

SEAT 5
JOHN H (JACK) LIENESCH
2018-2022


FORT MYERS BEACH FIRE CONTROL DISTRICT

PO BOX 2880
FORT MYERS BEACH FL 33932

239-590-4200

www.fmbfire.org


SEAT 1
JAMES KNICKLE
2020-2022

SEAT 2
RONALD FLEMING
2020-2024

SEAT 3
JACKI LISZAK
2018-2022

SEAT 4
LARRY WOOD
2020-2024

SEAT 5
JOHN A BENNETT
2018-2022


FORT MYERS BEACH MOSQUITO CONTROL DISTRICT

300 LAZY WAY
FORT MYERS BEACH  FL  33931

MAILING ADDRESS:
P O BOX 2837
FORT MYERS BEACH  FL  33932 

239-463-6350

 www.fmbmc.org


SEAT 1
HENRY J ROTHENBERG
2018-2022

SEAT 2
JOANNE E SEMMER
2020-2024

SEAT 3
WILLIAM SEMMER
2020-2024


FORT MYERS BEACH PUBLIC LIBRARY DISTRICT

2755 ESTERO BLVD
FORT MYERS BEACH FL 33931

239-463-9691

www.fmb.lib.fl.us


SEAT 1
EDWARD SCOTT
2018-2022

SEAT 2
JAN FLEMING
2018-2022

SEAT 3
GEORGE BALLANTYNE
2018-2022

SEAT 4
ERIK LAFAVE
2018-2022

SEAT 5
JULIANNE SCHMIDT
2020-2024

SEAT 6
RICHARD “RICK” SEBASTIAN
2020-2024

SEAT 7
SANDRA WALKER
2020-2024


FORT MYERS SHORES FIRE PROTECTION & RESCUE SERVICE DISTRICT

12345 PALM BEACH BLVD
FORT MYERS FL 33905

239-694-2833

www.fmsfd.org


SEAT 1
JAMES SHEWMAKER III
2021-2022

SEAT 2
JON DETZEL
2020-2024

SEAT 3
COREY SCHNEIDER
2020-2024

SEAT 4
NANCY D APPERSON
2018-2022

SEAT 5
JOSEPH RAGEN
2018-2022


GASPARILLA ISLAND BRIDGE AUTHORITY

PO BOX 1918
BOCA GRANDE FL 33921

CHARLOTTE COUNTY/LEE COUNTY

941-697-2271

www.giba.us


SEAT 1
VIRGINIA THOMAS WATKINS
2020-2024

SEAT 2
JOHN J FINEBERG
2018-2022

SEAT 3
DREW TUCKER
2020-2024

SEAT 4
JON REECHER
2021-2022

SEAT 5
JEAN HOYSRADT
2020-2024


GATEWAY SERVICES COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

INFRAMARK MANAGEMENT SERVICES
210 N UNIVERSITY DR #702
CORAL SPRINGS FL 33071

954-603-0035
 

SEAT 1
FLAVIA WALSH
2020-2024

SEAT 2
ROBERT F. GEPPERT
2020-2024

SEAT 3
G EDWIN TINKLE
2020-2024

SEAT 4
WILLIAM A GUY
2018-2022

SEAT 5
C DOUGLAS BANKS
2018-2022


HABITAT COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

PREMIER DISTRICT MANAGEMENT LLC
3820 COLONIAL BLVD, SUITE 101
FORT MYERS FL 33966

239-690-7100


SEAT 1
MARK NOVITSKI
2018-2022

SEAT 2
LINDA LEA GIBSON
2020-2024

SEAT 3
JENNY LICHT
2018-2022

SEAT 4
LARRY ROTH
2018-2022

SEAT 5
JOSEPH NAPOLITANO
2020-2024


HERITAGE PALMS COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

PREMIER DISTRICT MANAGEMENT LLC
3820 COLONIAL BLVD, SUITE 101
FORT MYERS FL 33966

239-690-7100


SEAT 1
ALBERT B OBRIEN
2020-2024

SEAT 2
DENNIS LUBOZYNSKI
2020-2024

SEAT 3
BOB BREISCH
2020-2024

SEAT 4
MIKE WHITTEN
2018-2022

SEAT 5
STANLEY SWITZER
2018-2022


IONA / MCGREGOR FIRE PROTECTION & RESCUE SERVICE DISTRICT

6061 SOUTH POINTE BLVD
FORT MYERS FL 33919

239-433-0660

www.ionafiredistrict.com


SEAT 1
PAUL MARTIN LOUWERS
2018-2022

SEAT 2
ETHAN LANGFORD
2020-2024

SEAT 3
JAMES ANDERSEN
2018-2022

SEAT 4
JIM WALKER
2020-2024

SEAT 5
STEVEN BARBOSA
2018-2022


LAGUNA LAKES COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

PREMIER DISTRICT MANAGEMENT LLC
3820 COLONIAL BLVD, SUITE 101
FORT MYERS FL 33966

239-690-7100


SEAT 1
PAUL RUMBOLD
2018-2022

SEAT 2
AKKE ELLEN YOUNG
2018-2022

SEAT 3
MICHAEL A. CUTLER
2020-2024

SEAT 4
JONATHAN J BUSA
2018-2022

SEAT 5
MARK WESSLER
2021-2024


LEE COUNTY MOSQUITO CONTROL DISTRICT

15191 HOMESTEAD RD
LEHIGH ACRES  FL  33971

MAILING ADDRESS:
P O BOX 60005
FORT MYERS  FL  33906

239-694-2174

www.lcmcd.org


AREA 1
ED BRANTLEY
2020-2024

AREA 2
BRIAN FARRAR
2018-2022

AREA 3
WILLIAM MICHAEL ELLIS
2020-2024

AREA 4
STEPHEN R. BOWEN
2018-2022

AREA 5
WILLIAM PATRICK BURKE
2020-2024

AREA 6
TOM HART
2018-2022

AREA 7
BRUCE C SCOTT
2020-2024


LEE MEMORIAL HEALTH SYSTEM BOARD OF DIRECTORS

LEE COUNTY TRAUMA SERVICES DISTRICT BOARD OF DIRECTORS

2776 CLEVELAND AVE
FORT MYERS  FL  33901

MAILING ADDRESS:
BOARD OF DIRECTORS
P O BOX 2218
FORT MYERS  FL  33902

239-343-3300

www.leehealth.org

(2 Board Directors per District)


DISTRICT 1
STEPHEN R BROWN
2020-2024

DISTRICT 1
THERESE EVERLY
2020-2024

DISTRICT 2
DONNA CLARKE
2018-2022

DISTRICT 2
NANCY M MCGOVERN
2018-2022

DISTRICT 3
SANDY COHEN
2020-2024

DISTRICT 3
DAVID F COLLINS
2020-2024

DISTRICT 4
DIANE CHAMPION
2018-2022

DISTRICT 4
CHRIS HANSEN
2018-2022

DISTRICT 5
KATHY BRIDGE-LILES
2020-2024

DISTRICT 5
STEPHANIE MEYER
2020-2024


LEHIGH ACRES FIRE CONTROL & RESCUE DISTRICT

636 THOMAS SHERWIN AVE S
LEHIGH ACRES FL 33974

239-303-5300

www.lehighfd.com


SEAT 1
MELISSA HIGENS BARRY
2020-2024

SEAT 2
LINDA R CARTER
2018-2022

SEAT 3
ROBERT BENNETT
2020-2024

SEAT 4
DEBRA CUNNINGHAM
2020-2024

SEAT 5
CIA GOMEZ-SHERMAN
2018-2022


LEHIGH ACRES MUNICIPAL SERVICES DISTRICT

601 EAST COUNTY LN
LEHIGH ACRES FL 33936

HENDRY COUNTY/LEE COUNTY

239-368-0044

www.la-msid.com


SEAT 1
JULIE HOLLINGWORTH
2020-2024

SEAT 2
JULIE CAMP
2018-2022

SEAT 3
KENNETH K THOMPSON
2020-2024

SEAT 4
MIKE BONACOLTA
2018-2022

SEAT 5
KATIE HOOVER
2020-2024


LUCAYA COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

RIZZETTA AND COMPANY
FORT MYERS SATELLITE OFFICE
9530 MARKETPLACE RD #206
FORT MYERS Fl  33912

239-936-0913

SEAT 1
KATHLEEN GOUGH
2020-2024

SEAT 2
MARY CARLSON
2020-2024

SEAT 3    (LANDOWNER)
MICHAEL MCINNIS
2020-2024

SEAT 4
FREDERICK WIEMER
2020-2022

SEAT 5
TOM SMITH
2018-2022


MATLACHA/PINE ISLAND FIRE CONTROL DISTRICT

5700 PINE ISLAND RD
BOKEELIA FL 33922

239-283-0030

www.pineislandfire.org


SEAT 1
JAMIE DELACEY
2020-2024

SEAT 2
NEIL PRICE
2020-2024

SEAT 3
TONYA PLAYER
2020-2024

SEAT 4
JOHN E CAMMICK
2018-2022

SEAT 5
MICHAEL J DREIKORN
2020-2022


MEDITERRA COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC
2300 GLADES RD, STE 410W
BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010


SEAT 1
MARY WHEELER
2018-2022

SEAT 2
KENNETH J TARR
2018-2022

SEAT 3
JOHN HENRY
2021-2024

SEAT 4
ROBERT GREENBERG
2020-2024

SEAT 5
VICTORIA GARTLAND
2020-2024


MIROMAR LAKES COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

JP WARD AND ASSOCIATES LLC
2301 NE 37TH ST
FORT LAUDERDALE FL  33308

954-658-4900


SEAT 1
MICHAEL WEBER
2018-2022

SEAT 2 
C  DOUGLAS BALLINGER
2018-2022

SEAT 3
ALAN REFKIN
2018-2022

SEAT 4
MARY LEFEVRE
2020-2024

SEAT 5
PATRICK REIDY
2021-2024


MOODY RIVER ESTATES COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC
2300 GLADES RD, STE 410W
BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010


SEAT 1
CHRIS JENNER
2018-2022

SEAT 2
EDWARD PIKE
2021-2024

SEAT 3
ROBERT GELTNER
2020-2024

SEAT 4
JOHN TECKORIUS
2020-2024

SEAT 5
JULIE CANOURA
2021-2022


NORTH FORT MYERS FIRE CONTROL & RESCUE SERVICE DISTRICT

PO BOX 3507
NORTH FORT MYERS FL 33918

239-997-8654


SEAT 1
MICHAEL GATEWOOD
2018-2022

SEAT 2
DANNY GAYLE BALLARD
2020-2024

SEAT 3
TOM MERE
2018-2022

SEAT 4
ROBERT HOKE
2020-2024

SEAT 5
LEROY NOTTINGHAM
2018-2022


PARKLANDS LEE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC
2300 GLADES RD, STE 410W
BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010
 

SEAT 1
VACANT


SEAT 2
ELLIOTT ERICKSON
2018-2022

SEAT 3
THOMAS CLEMENS
2020-2024

SEAT 4
DWAYNE RADEL
2020-2024

SEAT 5
RUSSELL RUPP
2018-2022


PARKLANDS WEST COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC
2300 GLADES RD, STE 410W
BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010


SEAT 1
JAMES LUKAS
2018-2022

SEAT 2
FRANCIS PERCUOCO
2018-2022

SEAT 3
ROBERT J WYANT
2020-2024

SEAT 4
WILLIAM "BILL" DARDY
2021-2024

SEAT 5
DAVID LEVIN
2020-2024


PASEO COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

RIZZETTA AND COMPANY
FORT MYERS SATELLITE OFFICE
9530 MARKETPLACE RD #206
FORT MYERS FL  33912

239-936-0913


SEAT 1
JAMES MORRIS
2020-2022

SEAT 2
JAMES A HEETHER
2018-2022

SEAT 3
STEVE BROWN
2020-2024

SEAT 4
SHARON SCHULMAN
2020-2024

SEAT 5
IAN NOY
2020-2024


PORTICO COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

RIZZETTA AND COMPANY
FORT MYERS SATELLITE OFFICE
9530 MARKETPLACE RD #206
FORT MYERS FL  33912

239-936-0913

SEAT 1
VACANT

SEAT 2
CHRIS HASTY
2020

SEAT 3    (LANDOWNER)
SCOTT EDWARDS    
2020-2024

SEAT 4
BARRY ERNST
2018-2022

SEAT 5
RUSSELL SMITH
2018-2022


RENAISSANCE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

PREMIER DISTRICT MANAGEMENT LLC
3820 COLONIAL BLVD, SUITE 101
FORT MYERS FL 33966

239-690-7100


SEAT 1
JIM MERCER
2020-2022

SEAT 2
DOUGLAS T DICKEY
2018-2022

SEAT 3
VACANT


SEAT 4
JOHN HUETHER
2021-2024

SEAT 5
SAM MARTIN
2024-2024


RIVER HALL COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC
2300 GLADES RD, STE 410W
BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010


SEAT 1
PAUL D ASFOUR
2020-2024

SEAT 2
MICHAEL MORASH
2020-2024

SEAT 3
KENNETH MITCHELL
2020-2024

SEAT 4
VACANT
2022

SEAT 5
ROBERT D STARK
2018-2022


RIVER RIDGE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC
2300 GLADES RD, STE 410W
BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010


SEAT 1
JAMES GILMAN, JR
2018-2022

SEAT 2
BOB SCHULTZ
2018-2022

SEAT 3
KURT BLUMENTHAL
2020-2024

SEAT 4
TERRY MOUNTFORD
2020-2024

SEAT 5
ROBERT TWOMBLY
2021-2024


SAIL HARBOUR COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

SPECIAL DISTRICT SERVICES INC
27499 RIVERVIEW CENTER BLVD #253
BONITA SPRINGS FL 34134

239-444-5790


SEAT 1
SUSAN BALAUN
2020-2024

SEAT 2
AARON ROETH
2018-2022

SEAT 3
MARGARET HOWERTON
2020-2024

SEAT 4
RICHARD BALAUN
2018-2022

SEAT 5
IRENE IMBASIANI
2021-2024


SAN CARLOS PARK FIRE PROTECTION & RESCUE SERVICE DISTRICT

19591 BEN HILL GRIFFIN BLVD
FORT MYERS FL 33913

239-267-7525

www.sancarlosfire.org


SEAT 1
MATTHEW JAMES FIELDS
2018-2022

SEAT 2
DARLEEN HATHAWAY
2020-2024

SEAT 3
MARK EDWARD STIRNS
2018-2022

SEAT 4
CRAIG WEINBAUM
2020-2024

SEAT 5
STEVE TOKARZ
2018-2022


SANIBEL FIRE CONTROL DIST

2351 PALM RIDGE RD
SANIBEL FL 33957

239-472-5525

www.sanibelfire.com


SEAT 1
RICHARD P McCURRY
2018-2022

SEAT 2
BRUCE COCHRANE
2018-2022

SEAT 3
JERROLD (JERRY) MUENCH
2020-2024


SANIBEL PUBLIC LIBRARY DISTRICT

770 DUNLOP RD
SANIBEL FL 33957

239-472-2483

www.sanlib.org


SEAT 1
LINDA UHLER
2018-2022

SEAT 2
SUSAN HOLLY
2021-2022

SEAT 3
MELANIE B CONGRESS
2018-2022

SEAT 4
SANDRA ZAHORCHAK
2020-2022

SEAT 5
BARBARA RUBEN
2020-2022

SEAT 6
NICOLE DECKER-MCHALE
2020-2024

SEAT 7
ROY GIBSON
2020-2022


SOUTH TRAIL FIRE PROTECTION AND RESCUE SERVICE DISTRICT

5531 HALIFAX RD
FORT MYERS FL 33912

239-433-0080

www.southtrailfire.org


SEAT 1
KENNETH BROWN
2018-2022

SEAT 2
LARRY HIRSHMAN
2020-2024

SEAT 3
ROBERT MCDONNELL
2021-2022

SEAT 4
JEFFREY HAUGH
2020-2024

SEAT 5
RON TARANTINO
2018-2022


STONEYBROOK COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC
2300 GLADES RD, STE 410W
BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010


SEAT 1
PHILIP SIMONSEN
2020-2024

SEAT 2
CHRIS BRADY
2020-2024

SEAT 3
PHIL OLIVE
2020-2024

SEAT 4
MICHAEL J DeBRINO JR
2018-2022

SEAT 5
EILEEN L HUFF
2018-2022


TICE FIRE CONTROL & RESCUE SERVICE DISTRICT

9351 WORKMEN WAY
FORT MYERS FL 33905

239-694-2380

www.ticefire.com

 

SEAT 1
VACANT


SEAT 2
TIM BARRETT
2020-2024

SEAT 3
TED PICKERING
2018-2022

SEAT 4
T J CANNAMELA
2020-2024

SEAT 5
JAMES BURGESS
2018-2022


UPPER CAPTIVA FIRE PROTECTION RESCUE SERVICE DISTRICT

PO BOX 322
PINELAND FL 33945

239-900-1818

www.uppercaptivafire.org

 

SEAT 1
THOMAS H JENKINS
2018-2022

SEAT 2
AJ LAVALLIE
2018-2022

SEAT 3
DUNCAN ROSEN
2021-2022

SEAT 4
WILLIAM BYRNES
2020-2024

SEAT 5
MICHAEL FILIPCZAK
2020-2024


VASARI COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

INFRAMARK MANAGEMENT SERVICES
210 N UNIVERSITY DR #702
CORAL SPRINGS FL  33071

954-603-0033


SEAT 1
RICHARD BRANT
2020-2024

SEAT 2
DENNIS PETER LAVALLE
2020-2024

SEAT 3
JEFFREY H SHEIN
2018-2022

SEAT 4
RICH KRASKA
2020-2024

SEAT 5
BARRY J SANDS
2018-2022


VERANDAH EAST COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC
2300 GLADES RD, STE 410W
BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010


SEAT 1
RICHARD DENIS SHIELDS
2018-2022

SEAT 2
VACANT
2022

SEAT 3
JACQUELINE VOILES
2020-2024

SEAT 4   (LANDOWNER)
VACANT
2020

SEAT 5
DAVID MOORE
2020-2024


VERANDAH WEST COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC
2300 GLADES RD, STE 410W
BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010


SEAT 1
JEFFREY JORDAN
2020-2024

SEAT 2
SUSAN MCINTYRE
2018-2022

SEAT 3
LORIE ST LAWRENCE
2020-2024

SEAT 4
PAUL ZAMPICENI
2018-2022

SEAT 5
GERALD BALDWIN
2020-2024


VILLAGEWALK OF BONITA SPRINGS COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

SPECIAL DISTRICT SERVICES INC
27499 RIVERVIEW CENTER BLVD #253
BONITA SPRINGS FL 34134

239-444-5790


SEAT 1
MATTHEW JACOVELLI
2020-2024

SEAT 2
TERRY L PETERS
2018-2022

SEAT 3
LAURA RAY
2020-2024

SEAT 4
SUSAN PRICE
2020-2022

SEAT 5
MICHAEL HERTZ
2020-2024


WATERFORD LANDING COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

WRATHELL, HUNT AND ASSOCIATES LLC
2300 GLADES RD, STE 410W
BOCA RATON  FL  33431

561-571-0010


SEAT 1
JOYCE L HEIN
2021-2024

SEAT 2
ROBERT STILLMAN
2021-2024

SEAT 3
CHARLES P COX, SR
2018-2022

SEAT 4
MARCINA ANN STRANG
2018-2022

SEAT 5   (LANDOWNER)
JOHN CAMPO
2018-2022

 

 

END OF LIST

 

 

Tommy Doyle, Supervisor of Elections, Lee County

Mailing Address for all Correspondence:
P. O. Box 2545, Fort Myers FL 33902-2545
PHONE (all offices): 239 LEE-VOTE (239-533-8683)
HOURS (all offices): M - F 8:30 a.m. - 5:00 p.m.

Public Records Requests:
Contact: Stephen Rumer, Public Records Custodian
PHONE: 239 LEE-VOTE (239-533-8683)
REQUEST FORM

MAIN OFFICE
Melvin Morgan
Constitutional Complex
2480 Thompson St, 3rd Floor,
Fort Myers, FL 33901
(corner of Fowler St and Dr. Martin Luther King, Jr. Blvd)
CAPE CORAL BRANCH OFFICE
Lee County Government Center
1039 SE 9th Ave
Cape Coral, FL 33990
BONITA SPRINGS BRANCH OFFICE
At Bonita Commons
25987 S Tamiami Trail, #105
Bonita Springs, FL 34134
LEE COUNTY ELECTIONS CENTER
South Fort Myers Branch Office
13180 S Cleveland Ave,
Fort Myers, FL 33907
(across the street from the Bell Tower Shops)

Under Florida law, s. 668.6076, F.S., e-mail addresses are public records. If you do not want your e-mail address released in response to a public records request, do not send electronic mail to this entity. Instead, contact this office by phone or in writing.